Zachęta zaprasza na kolejne pokazy programu filmowego towarzyszącego wystawie Warszawa – Moskwa / Moskwa – Warszawa 1900 – 2000.
28 grudnia (wtorek)
„Dama z pieskiem” („Dama s sobaczkoj”) – 87 min
scen. (wedlug noweli Antoniego Czechowa) i rez. Josif Chejfic, ZSRR, 1959
Akcja toczy się u schyłku dziewiętnastego wieku. Młoda mężatka Anna spotyka Gurowa w czasie samotnego pobytu na Krymie i zostaje jego kochanką. Ich romans wynika z bierności i rozczarowania życiem. Mieszkający w Moskwie Gurow jest urzędnikiem w średnim wieku, który całkowicie poddał się dominacji żony, aktywnej kobiety oddanej działalności społecznej, natomiast Anna nie posiada żadnego życiowego celu. Pomimo, że uczucie obojga zaczyna się w nieomal letniej atmosferze, w miarę upływu czasu przeradza w trwały związek.
Aktorstwo Ilji Sawwiny i Aleksieja Batałowa w tym filmie było nowatorskim dokonaniem w kinie radzieckim. Miłosną tragedię bohaterów cechuje niezwykłe wyciszenie. Dialogi są prawie szeptane, gesty bardzo oszczędne, a mimo to wyraziste i sugestywne.
29 grudnia (środa)
„Chodząc po Moskwie” („Ja szagaju po Moskwie”) – 76 min
scen. Giennadij Szpalikow, rez. Georgij Danielija, ZSRR, 1963
Wyróżnienie jury za indywidualny styl reżyserski i śmiałe stosowanie oryginalnych form języka filmowego na MFF w Cannes, 1964. Wołodia przyjeżdża do Moskwy z dalekiej Syberii. Znany pisarz zainteresował się jego opowiadaniami. W metrze poznaje rówieśnika Kolę wracającego z nocnej zmiany. Kola pomaga przyjacielowi Saszy załatwić odroczenie z wojska, gdyż chłopak właśnie się żeni. Trzej młodzi ludzie chodzą po Moskwie. Kola postanawia im przedstawić znajomą dziewczynę, pracującą w sklepie muzycznym. Jest w niej trochę zakochany, jednak Alena wyraźnie woli Wołodię.
Po spotkaniu z pisarzem, który obiecał pomóc Wołodii w publikacji jego opowiadań, razem z Aleną udają się na wesele Saszy. Kola godzi się z porażką u ładnej ekspedientki i nie tracąc pogody ducha idzie do pracy.
Ten wyjątkowy w historii kina film głosi prawdę, że otaczający nas świat jest pełen atrakcji, trzeba tylko uważnie patrzeć. Młodość to potrafi. Bohaterowie Danieliji umieją cieszyć się życiem takim, jakie ono jest, a reżyser pokazuje, że nie ma nudnych zdarzeń, jeśli jesteśmy bystrymi obserwatorami i dostrzegamy problemy drugiego człowieka. Prezentowana „zwyczajność” znajduje w filmie swój fascynujący wyraz w paradokumentalnych zdjęciach i uderzających autentycznością dialogach. W filmie rolą Koli z wielkim powodzeniem zadebiutował osiemnastoletni wówczas Nikita Michałkow.
30 grudnia (czwartek)
„Złodziej samochodów” („Bieriegis awtomobila”) – 91 min.
scen. Emil Braginski, Eldar Riazanow; rez. Eldar Riazanow, ZSRR, 1966
Współczesna komedia, której akcja toczy się w Moskwie. Jurij Dietoczkin jest agentem ubezpieczeniowym, który kradnie samochody wyłącznie ludziom bogacącym się w nieuczciwy sposób. Pieniądze uzyskane ze sprzedanych aut zawsze wysyła do domów dziecka. Sprawę tych kradzieży tropi inspektor Podbieriezowikow, prywatnie znajomy Dietoczkina. Wreszcie odkrywa kto jest przestępcą. Jednakże wyjaśnienia Jurija sprawiają, że zaczyna się z nim solidaryzować. Rezygnuje z aktu oskarżenia i prosi, aby Dietoczkin zaniechał swego procederu. Niestety bohater nie potrafi się już powstrzymać i w końcu staje przed sądem. Na ławie oskarżonych również budzi sympatię aparatu sprawiedliwości. W rezultacie otrzymuje tylko kilkumiesięczny wyrok więzienia i wkrótce wychodzi na wolność.
Kultowy film w Związku Radzieckim również ze względu na wybitną kreację Innokientija Smoktunowskiego. Reżyser pozwala Dietoczkinowi nieomal bezkarnie wymierzać sprawiedliwość i tym samym neguje obowiązujący system polityczny. Podziw budzi także konstrukcja tego filmu. Jego muzyczny rytm budują powtarzające się wciąż zabawne pogonie za złodziejem, nawiązujące wprost do tradycji kina niemego.
Wszystkie projekcje odbędą się o godz. 17 w sali kinowej galerii Zachęta. Wstęp wolny.