25 września 2009 roku o godzinie 19.00 w Filharmonii Śląskiej w Katowicach wykonana zostanie II Symfonia c-moll (1888-1894, zrewid. 1903) Zmartwychwstanie Gustawa Mahlera.
Gustaw Mahler (1860-1911) był bezkompromisowym, perfekcyjnym dyrygentem. Komponował niemal wyłącznie podczas wakacji. Przepracowawszy niemal całe życie w teatrach operowych, z nowojorską Metropolitan Opera na czele, nie napisał ani jednej opery. Jego twórczość, której renesans rozpoczął się po II wojnie światowej, wyczerpuje się w dwóch muzycznych rodzajach – symfoniach i pieśniach. W muzyce starał się ukazać całą złożoność ludzkiego bytu, od najzwyklejszych, plebejskich uciech, po głęboko ukryte w duszy przeżycia, o jakich mało komu chce się mówić. Jego symfonie odznaczają się gigantyzmem, ale i niewiarygodnym bogactwem barw. Z dziesięciu jego symfonii cztery są utworami wokalno-instrumentalnymi. Druga, znana pod tytułem Zmartwychwstanie określana jest, podobnie jak IX Beethovena, jako symfonia-kantata. Wśród symfonii Gustawa Mahlera jest bodaj najbardziej lubianą i najczęściej wykonywaną.
Do jej kreacji filharmonicy śląscy zaprosili znakomite solistki, jedną z najpiękniejszych polskich sopranów Iwonę Hossę oraz ogromnie w świecie ceniony alt – Jadwigę Rappé. Chór przygotował jego nowy kierownik artystyczny, Jarosław Wolanin. Całość z dyrygenckiego podium poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk.
Jadwiga Rappé (alt) jest jedną z najwybitniejszych śpiewaczek polskich. Absolwentka Wydziału Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Uczennica prof. Zofii Brégy oraz absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w kl. prof. Jerzego Artysza. Laureatka I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku i zdobywczyni Złotego Medalu na Festiwalu Młodych Solistów w Bordeaux.
Jadwiga Rappé jest śpiewaczką oratoryjno-kantatową, wykonującą utwory różnych epok muzycznych, od baroku do współczesności (m.in. monumentalne dzieła K. Pendereckiego, A. Schnittke, W. Kilara i in.). Dysponuje ogromnym repertuarem pieśniarskim, prezentując kilkanaście zróżnicowanych stylistycznie programów recitalowych. Występuje z koncertami w najsłynniejszych salach koncertowych Europy, Ameryki Północnej i Azji, współpracując z dyrygentami tej miary, co R. Chailly, Sir C. Davies, N. Harnoncourt, K. Nagano, A. Jordan, M. Janowski, K. Penderecki i A. Wit.
Iwona Hossa (sopran) urodziła się w Poznaniu, ukończyła z wyróżnieniem wydział Wokalno-Aktorski tamtejszej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego, w klasie śpiewu prof. Ewy Wdowickiej (1998 rok). Jest laureatką trzeciej oraz specjalnej Nagrody Mozartowskiej VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu (1995 rok). W 1999 roku otrzymała Grand Prix i złoty medal na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Marii Callas w Atenach. Jest laureatką Konkursu Finalistów Międzynarodowych Konkursów Wokalnych Orfeo 2000 w Hannoverze.
Jeszcze podczas studiów, w 1996 roku, zadebiutowała w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu partią Violetty w TraviacieGiuseppe Verdiego. Od 1996 roku jest solistką tego teatru, a od 2000 roku – także Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Współpracuje też z wieloma teatrami operowymi. Brała udział w licznych festiwalach operowych, ma na swoim koncie nagrania płytowe, w tym wydany przez wytwórnię EMI Straszny dwór St. Moniuszki. Wzięła też udział w nakręconym przez BBC filmie Holocaust. A Music Memorial Film from Auschwitz, który został uhonorowany Międzynarodową Nagrodą Emmy 2005 w kategorii najlepszy program poświęcony sztuce.Dokonała szereg prawykonań utworów muzyki współczesnej, m.in. W. Kilara, J. Maksymiuka, M. Jasińskiego, P. Serafińskiego. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt partii operowych, operetkowych oraz oratoryjno-kantatowych, a także szeroki repertuar kameralny.
25 września 2009 roku, godz. 19.00, Filharmonia Śląska w Katowicach