Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku zaprasza 6 stycznia o godz. 18.00 do Parakina na spotkanie z polskim filmem eksperymentalnym i abstrakcyjnym.
Spotkanie styczniowe otworzy wyjątkowa prezentacja Bruce’a Checefsky’ego filmem Inni, zrealizowanym na podstawie scenariusza Andrzeja Pawłowskiego. Film zrealizowany został w ramach pobytu twórczego w listopadzie-grudniu 2004 w CSW Zamek Ujazdowski.
Bruce Checefsky (USA), Inni, 2004
Bruce Checefsky, jest amerykańskim artystą i teoretykiem sztuki od dłuższego czasu zainteresowanego polskim kinem eksperymentalnym i awangardowym. W 2001 dokonał on rekonstrukcji najsłynniejszego filmu Franciszki i Stefana Themmersonów Apteka. Artysta przyjął za swą strategię artystyczną rekonstrukcję ważnych filmów awangardowych, które zaginęły lub nigdy nie zostały zrealizowane a istniejąc jedynie w formie szkiców i scenariuszy. Jest to wysoce etyczna postawa pełna wrażliwości historycznej oraz przeświadczenia o konieczności zachowania dziedzictwa kulturowego. Wyjątkowość działania Bruce’a Chechefsky’ego polega także na swego rodzaju przeciwstawieniu się dominującej współcześnie eliminacji napięcia pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Podczas pobytu twórczego w CSW Zamek Ujazdowski Bruce Checefsky w oparciu o scenariusz i 11 szkiców znalezionych w archiwach Andrzeja Pawłowskiego – podjął udaną próbę realizacji filmu Inni, który zaprezentuje podczas spotkania 6 stycznia 2005 w Łaźni.
Andrzej Pawłowski (1925-1986) był malarzem, rzeźbiarzem, fotografikiem i twórcą filmów eksperymentalnych. Jego dzieło Kineformy (1957) jest jednym z najważniejszych osiągnięć w historii polskiego filmu eksperymentalnego. Na początku lat sześćdziesiątych Pawłowski napisał scenariusz do filmu Inni. Powstał on w oparciu o znaleziony w krakowskim szpitalu dla psychicznie chorych dziennik pacjenta z lat 1939-44. Scenariusz nie doczekał się jednak realizacji za życia artysty. Film ten w przeciwieństwie to poprzednich miał cechować się przewagą elementów figuratywnych i przedstawiających nad abstrakcyjnymi.
Aktorzy biorący udział w produkcji filmu zostali wybrani podczas castingu, zdjęcia wykonano w Warszawie. W filmie została wykorzystana muzyka polskiego kompozytora Pawła Mykietyna. Koordynatorami projektu są Łukasz Ronduda, kurator Archiwum Polskiego Filmu Eksperymentalnego i Marianna Dobkowska, kurator programu artists-in-residence laboratory.
Z archiwum polskiego filmu eksperymentalnego: Polski film abstrakcyjny lat 1970-2004 (Andrzej Pawłowski, Antoni Waśkowski/Tadeusz Kantor, Ryszard Winiarski, Józef Robakowski, Piotr Wyrzykowski, Dominik Lejman, Aleksandra Polisiewicz, Andrzej Urbański, Bogna Burska, Anna Orlikowska).
Projekcja ma na celu przedstawienie historii filmowych realizacji abstrakcyjnych realizowanych przez artystów polskich od lat 50 do dziś. Tradycji wywodzącej się z jednej strony z "Kineform" Andrzeja Pawłowskiego, z drugiej z "Somnambulików" Waśkowskiego (współpraca z Tadeuszem Kantorem). Poza wymienionymi realizacjami zostaną zaprezentowane prace z lat ostatnich artystów nurtu tzw. krytycznego m. in: Mirosława Bałki, Piotra Wyrzykowskiego, Andrzeja Urbańskiego, Aleksandry Polisiewicz, Bogny Burskiej a także tworzącego ornamentalne freski video Dominika Lejmana. W premierowym programie o historii polskiego filmu abstrakcyjnego na przykładach opowie Łukasz Ronduda.
W programie:
Andrzej Pawłowski – Kineformy
Antoni Waśkowski – Somnambulicy (współpraca Tadeusz Kantor)
Jozef Robakowski – Próba II
Ryszard Winiarski – bez tytlu
Piotr Wyrzykowski – Beta Nassau
Mirosław Bałka – The Fall
Bogna Burska – Flashback
Anna Orlikowska – Robaki
Andrzej Urbański – Potopia
Aleksandra Polisiewicz – Ul. Św. Jana; Rosarium; Mutacje.
Dominik Lejman – NY Marathon
Wstęp wolny.