Z okazji dwudziestolecia działalności Muzeum Manggha w Krakowie, powołanego z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz, 5 lipca zostanie otwarta wystawa Aleksandra Janickiego pod tytułem Tōkaidō – droga wschodniego morza.
Tak jak w poprzedniej wystawie A. Janickiego Hiroshige multimedialnie, przygotowanej specjalnie na wizytę Pary Cesarskiej w roku 2002, i tym razem kontekstem ma być sztuka sławnego drzeworytnika. Twórczość Hiroshigego Andy stała się inspiracją dla wielu malarzy: Vincenta van Gogha, Paula Cézanne’a, Heneriego de Toulouse-Lautreca, Paula Gauguina i innych. Tym razem stanowi bazę projektu interdyscyplinarnego z użyciem nowych mediów.
Seria drzeworytów Hiroshigego Pięćdziesiąt trzy przystanki na Tōkaidō to ilustracja tzw. drogi wschodniego morza, najważniejszej arterii biegnącej z miasta Edo (obecnie Tokio) do Kioto – siedziby cesarza Japonii – funkcjonującej od VIII wieku. Na jej trasie wyznaczono 53 stacje (zw. shukuba), oferujące podróżnym odpoczynek, posiłek i nocleg.
Projekt jest realizowany we współpracy z japońskim artystą Masakazu Miyanagą, od wielu lat związanym z Muzeum Manggha. Wspólna praca polskiego i japońskiego artysty to przykład swego rodzaju opus magnum Mangghi: w symboliczny sposób ilustrujący realizację idei założonej przed dwudziestu laty instytucji.
Tōkaidō – droga wschodniego morza
Od 5 lipca do 28 września 2014 roku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie