29 lipca w Warszawie odbędzie się spotkanie z Jerzym Mireckim, autorem książki Dzieci ’44. Wspomnienia dzieci powstańczej Warszawy, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Bellona. Udział w spotkaniu zapowiedzieli również uczestnicy Powstania, których wspomnienia zostały zebrane w publikacji.
Książka Jerzego Mireckiego jest owocem długoletniego trudu, jaki włożył w zebranie, opracowanie i udostępnienie czytelnikom relacji dzieci, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim bądź tylko patrzyły na obraz tragedii walczącej, płonącej i burzonej Warszawy. Zbiór relacji zawiera nie tylko wspomnienia ówczesnych dzieci Warszawy, ale też relacje o dzieciach – tak jak je zapamiętali dorośli żołnierze Powstania.
Na publikację składa się kilkadziesiąt relacji złożonych autorowi przez osoby, które przeżyły Powstanie, a dziś rozsiane są po całym świecie. Intencją autora było ocalenie tych wspomnień od zapomnienia i udostępnienie ich innym powstańczym dzieciom, jak również dzieciom tych dzieci, ich synom, córkom i wnukom.
Autor sam przeżył wojnę na ulicy Złotej 63 w Warszawie.
(…) Zaraz po skończonym nalocie pobiegliśmy ratować rannych i zasypanych gruzami. Razem z ludźmi z sąsiednich domów zaczęliśmy odgrzebywać ofiary bombardowania. W ruinach sklepiku usłyszałem cichy jęk i po odwaleniu cegieł dokopałem się do ręki wystającej spod zwału gruzu. Odruchowo pociągnąłem za rękę i… została mi w dłoniach. Zemdlałem. Po chwili znaleźli mnie ratownicy. Jeszcze niezbyt przytomny włączyłem się ponownie do odgrzebywania rannych. Wspólnymi siłami wydobyliśmy kobietę, właścicielkę urwanej ręki! (…)
(fragment książki)
Jerzy Mirecki – architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej w 1963. Urodzony 8 marca 1937 w Warszawie. Powstanie przeżył na Złotej 63. Po wojnie wielokrotnie pracował za granicą, m.in. w latach 1972–1974 przebywał w Nowym Jorku, w latach 1976–1982 w Trypolisie (Libia), w latach 1982–1997 w Kanadzie.
Jerzy Mirecki Dzieci ’44. Wspomnienia dzieci powstańczej Warszawy
Spotkanie: 29 lipca 2014 roku, godz. 17.30
Księgarnia Świata Książki
al. Solidarności 119/125, Warszawa