28 września 2009 roku o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie nastąpi otwarcie wystawy Oblicza totalitaryzmu. Multimedialna wystawa autorstwa Ośrodka KARTA po kilkuletniej przerwie wraca do Domu Spotkań. Ekspozycja została uzupełniona i na nowo zaaranżowana. Pokazuje powstanie i rozwój obu systemów totalitarnych – nazizmu i komunizmu oraz ich wojenne apogeum.
Panoramiczna prezentacja podzielona jest na kilkanaście części, dotyczących Europy Środkowo-Wschodniej od końca I wojny światowej do upadku systemu komunistycznego w 1989 r. Obejmuje zatem rewolucję 1917 roku, wojnę polsko-bolszewicką, czasy Wielkiego Terroru w ZSRR, powstanie III Rzeszy, okres sojuszu obu totalitaryzmów i ich późniejszą walkę, obie okupacje, Holokaust, wypędzenia, koniec nazizmu i dalszą ekspansję komunizmu. Wystawę, która przede wszystkim na przykładzie skomplikowanych losów Polski ukazuje mechanizm funkcjonowania ustroju totalitarnego, zamyka rozdział o Polsce powojennej i jej skutecznym oporze wobec komunizmu.
Poza krótkimi wprowadzeniami do poszczególnych części wystawy, na ekspozycję składają się wyłącznie świadectwa historyczne: teksty źródłowe (fragmenty dokumentów, listów, zapisy przemówień), fotografie, filmy archiwalne, sowieckie i nazistowskie plakaty propagandowe czy nagrania przemówień. Oprócz relacji polskich świadków, na wystawie znajdują się wspomnienia Ukraińców, Rosjan, Żydów i Niemców.
Również 28 września o godz. 19.00 w podziemiach Hotelu Europejskiego będzie można obejrzeć instalację przestrzenno-wizualną Rafała Kosewskiego Towarzysz Żywago, nawiązującą do powieści Borysa Pasternaka Doktor Żywago. Kosewski za pomocą różnorodnych form przekazu (wideo, efekty dźwiękowe, environment) tworzy obraz głównego bohatera powieści – postaci tragicznej, będącej ofiarą rodzącego się systemu totalitarnego. Podróż do wnętrza fikcyjnej postaci będzie też próbą syntetycznego ujęcia wydarzeń rewolucji i pierwszych lat bolszewickiego reżimu.
28 września, godz. 18.00, Dom Spotkań z Historią, Warszawa, ul. Karowa 20.