Krakowska galeria Bunkier Sztuki prezentuje wystawę prac Oskara Dawickiego, która jest pierwszą samodzielną prezentacją prac tego artysty w Krakowie – mieście, w którym artysta żył i pracował przez ostatnie kilka lat.
Wystawa nie będzie jednak stanowiła retrospektywy czy podsumowania tego okresu pracy Dawickiego, który właśnie się zamyka (artysta przeprowadził się do Warszawy). Stanowić będzie całość, pomyślaną jaką jeden projekt, na który złoży się jednak kilka prac: malarstwa, wideoprojekcji i wideoperformance, realizacji in situ, specjalnie dopasowanych do przestrzeni Galerii, rejestracje z performance’u z cyklu Przepraszam, praca z serii Hommage to Bruce Lee (dziura w kracie), a także teoretyczne dzieło na temat tożsamości artysty polskiego na przykładzie twórczości Oskara Dawickiego. Prace te w większości stanowić będą zupełnie nowe realizacje, wyprodukowane przez Bunkier Sztuki.
Głównym elementem wystawy będzie wielka sala z ekspozycją 20 „klasycznych” obrazów (z cyklu Dziesięciolecie malarstwa), na których odbędzie się gra pomiędzy ich statusem „malarskim”, obrazów zapełnionych farbą, niosącym jakieś przedstawienie, w tym wypadku będące iluzją rzeczywistych fragmentów ścian, a rzeczywistością samą. Kolejna sala będzie multimedialną odpowiedzią na tę – „tradycyjną” – ekspozycję: będzie jej dokładnym odbiciem oddanym przez projekcję wideo w skali 1:1 (Dziesięciolecie malarstwa 2). Odbywał się tutaj będzie wideo-performance artysty jako magika.
Nawiązanie do malarstwa, zawarte w tytule wystawy, może zaskakiwać, ponieważ Oskar Dawicki do tej pory nie wystawiał żadnych obrazów. Jednak tytułowe Dziesięciolecie malarstwa można interpretować na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest odniesienie do faktu biograficznego: już ponad dziesięć lat temu Dawicki obronił na toruńskiej uczelni dyplom właśnie z malarstwa.
Pokaz potrwa do 6 marca 2005 r.