Galeria Milano w Warszawie (Rondo Waszyngtona 2a) zaprasza 8 lutego o godz. 19:00 na wernisaż wystawy malarstwa Krzysztofa Wróblewskiego pt. "Test". Wystawa będzie czynna do 26 lutego 2005 roku.
Obraz „Test” nawiązuje do długiej tradycji malarstwa portretowego. W tym obrazie podjąłem próbę rozwiązania kilku zagadnień. Jest to jedna z nielicznych prac w ostatnich latach, w której wykorzystuję własną i cudzą fotografię.
Punktem wyjścia był znany z psychologii Test Szondiego, zaliczany do grupy testów projekcyjnych. Leopold Szondi jest twórcą teorii psychoanalitycznej zwanej psychologią losu (Schicksalpsychologie). Zgodnie z tą teorią psychika każdego człowieka może być zakwalifikowana do różnych klas i typów. Zależnie od danego typu, wyznaczonego genetycznie, człowiek wybiera sobie przyjaciół i rodzaj pracy. Główną częścią tego testu, są tablice z zestawem 48 twarzy. Badany ma wybrać z pośród nich te, które rozpoznaje jako sympatyczne lub nie sympatyczne. Interesuje mnie utrwalanie w pamięci wizerunku twarzy. Inaczej koduje się w pamięci subiektywny obraz bliskiej nam lub znajomej twarzy, inaczej utrwalają się w świadomości zbiorowej twarze publiczne, ogólnie dostępne poprzez media.
W poprzednich wiekach lud wiedział o swojej królowej lub królu, lecz nie znał ich oblicza. Obecnie oglądamy znane nam twarze a nie wiemy, co one reprezentują. Fenomen utrwalania wizerunku twarzy w mediach podjął Andy Warhol znanym cyklem portretów multiplikowanych. Gerhard Richter serią „48 Portretów” próbował spojrzeć w oblicza przodków, antenatów naszej cywilizacji. Twarze znane z encyklopedii, różnych podręczników, reprezentują określoną dziedzinę aktywności jednostki, która odcisnęła swoje piętno w historii zbiorowości.
W obrazie „Test” zestawiam anonimowe twarze z Testu Szondiego z twarzami moich bliskich i znajomych oraz z twarzami ogólnie znanymi, ikonami zbiorowej świadomości. Jako wynik powstaje tablica wielu wizerunków twarzy, która umożliwia grę w rozpoznawanie.
Drugim elementem tego obrazu są dwa czarne kwadraty, umieszczone centralnie – jeden w części przedstawiającej drugi w części abstrakcyjnej. Kwadrat, jeden z podstawowych znaków geometryczny poprzez suprematyczny obraz Kazimierza Malewicza stał się symbolem kresu przedstawienia w malarstwie. Przypuszcza się, że Malewicz znał tekst Uspienskiego o Lao Tse, w którym pada następujące zdanie charakteryzujące Taoizm: „Tao jest wielkim Kwadratem bez kątów, wielkim Dźwiękiem, którego nie da się słyszeć, wielkim Obrazem, który nie ma żadnej formy”. Dlatego tzw. „Czarny kwadrat na białym tle” jest właściwie wielokątem a jego boki nie są równe. Malewicz chciał w ten sposób pokazać świat bez przedmiotu, nie chodziło mu o przedmiotową czy nie przedmiotową sztukę, tylko o doskonałość, która znajduję się poza wszelkim materialnym wyobrażeniem. Zostawiając na boku wszelkie mistyczne i ezoteryczne odniesienia, z pośród wielu wyjaśnień symbolu kwadratu, istotne dla mnie jest to, które oznacz zatrzymanie, chwilę, która trwa, materialność i cielesność.
W obrazie „Test” wszystkie namalowane twarze zostały zarejestrowane fotograficznie, wykluczona została wszelka subiektywność, jaka towarzyszy tzw. „rysunkowi na podstawie modela”. Wszystkie zdjęcia zostały skontrastowane, po to by było widać, że twarze są na obrazie, ponieważ przez ułamek sekundy światło i cień wyznaczyły na nich swoje granice. Aparat fotograficzny obiektywnie zarejestrował ten fakt. Twarze namalowanych przeze mnie ludzi istniały materialnie w czasie.
Krzysztof Wróblewski
Krzysztof Wróblewski – Urodzony w Przasnyszu w 1962 roku. Studia w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki w latach 1982-87. Dyplom w pracowni prof. K. Ostrowskiego. Adiunkt w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Współtwórca galerii Koło w Gdańsku.
Wystawy indywidualne (wybór):
1989 – Galeria Promocyjna, Warszawa (Katalog);
– Galeria Szkoły Filmowej, Łódź;
1990 – Galeria KMPiK, Gdańsk;
1992 – Fundacja Pro Arte Sacra, Gdańsk;
1996 – „Fragmenty”, Galeria Koło, Gdańsk (Katalog);
1997 – Galeria 86, Łódź;
– Galeria Kameralna, BWA Słupsk (Katalog);
1999 – „Obrazy 1996 – 1998", Galeria Na Styku, Chrzanów;
– Galeria Wieża Ciśnień, Konin (Katalog);
2001 – „Jedność wielości”, Galeria Otwarta Pracownia, Kraków (Katalog);
– „Obrzeża – Słubice, Frankfurt/O”, Galeria ART in CP, Słubice;
2002 – „Światło / czas” – galeria Milano, Warszawa; „Obrzeża” – galeria Koło, Gdańsk.
2003 – „Obrzeża – Słupsk / Ustka”, galeria Kameralna, Słupsk;
– „Malarstwo – rzeźba” ( z Januszem Tkaczukiem), Centrum Wschodnie i Środkowej Europy przy Uniwersytecie Technicznym w Karlsruhe, Karlsruhe.
2004 – „Obrzeża – powiat Przasnysz” – galeria Promocyjna, Warszawa (Katalog)
– „Realizm i abstrakcja” – pokaz związany z przewodem habilitacyjnym, ASP Gdańsk
Fot. „Test”, 2003/2004, olej na płótnie, 180 x 360 cm
1 komentarz
ciekawe