Spektakle zbliżającego się weekendu w Operze na Zamku w Szczecinie: „Halka” „Verbum Nobile” i „Flis”, zakończą odbywający się przez cały styczeń Festiwal Vivat Moniuszko – przegląd wszystkich oper Stanisława Moniuszki.
Na pożegnanie z Moniuszką przygotowano między innymi – „Halkę” arcydzieło opery narodowej, zajmujące wyjątkowe miejsce w polskiej kulturze. Libretto oparte jest na klasycznym dramacie społecznym, poruszającym odwieczny problem przynależności klasowej. Miłość, zdrada, zazdrość, nadają temu melodramatowi wymowę ponadczasową. Dramat prostej góralki (tytułowej Halki), nieszczęśliwie zakochanej w młodym szlachcicu – Januszu, znalazł przejmujący wyraz w muzyce Moniuszki.
Niewątpliwym atutem szczecińskiego wykonania „Halki” będzie obecność sopranistki Barbary Kubiak, odtwórczyni tytułowej roli, jednej z największych obecnie gwiazd sceny wokalnej w Polsce. Niesamowicie brzmiący liryczno-dramatyczny sopran Barbary Kubiak stawia ją w czołówce wykonań tej roli, m.in. obok legendarnej Marii Fołtyn.
Stanisław Moniuszko „Halka”
Libretto: Włodzimierz Wolski
28 i 29 stycznia 2005r. – godz. 19.00
Kierownictwo muzyczne – Warcisław Kunc
Reżyseria i scenografia – Artur Hofman
Oprawa choreograficzna – Marek Zajączkowski
Przygotowanie chóru – Maciej Cegielski
Dyryguje: Warcisław Kunc
Stanisław Moniuszko „Verbum nobile” i „Flis”
30 stycznia 2005r. – godz. 18.00
Akcja „Verbum nobile” toczy się w szlacheckim dworku. Samo określenie Verbum nobile to szlachecka obietnica zamążpójścia dana przez ojca panny młodej, ojcu narzeczonego. Verbum to jednoaktówka w stylu polskiej opery komicznej, w której ukazany jest obraz zacisznego dworku i dawnego obyczaju świata szaraczkowej szlachty.
„Flis” to jednoaktowa komedyjka muzyczna. Wieść głosi, że Moniuszko napisał ją w ciągu czterech dni w Paryżu. Akcja toczy się we wsi polskiej nad Wisłą w XIX wieku. Zgrabne libretto, napisane przepięknym staropolskim językiem, a muzyka jak to zazwyczaj u Moniuszki przepełniona oberkiem, mazurem, mazurkiem, kujawiakiem i polonezem.
Kierownictwo muzyczne – Warcisław Kunc
Reżyseria i scenografia – Krzysztof Kelm
Przygotowanie chóru – Maciej Cegielski
Dyryguje: Warcisław Kunc
Fot. "Halka" W.Piątek
1 komentarz
nawet nawet