Od 4 września do 19 października w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie będzie można oglądać wystawę malarzy należących do nieformalnej grupy Pendzle: Tomasza Ciecierskiego, Ryszarda Grzyba, Roberta Maciejuka, Pawła Susida, Tomasza Tatarczyka, Włodzimierza Jana Zakrzewskiego.
Pendzle to nieformalna grupa łącząca twórców uprawiających malarstwo. Nieformalna, ponieważ nie towarzyszy jej nadrzędny program, manifesty ani deklaracje kolektywnego działania, dążącego do forsowania określonej tendencji czy rodzaju ekspresji w sztuce. Każdy z założycieli i członków grupy wypracował indywidualny język wypowiedzi, bardzo charakterystyczny dla danego malarza. Wszyscy z dojrzałych twórców, pomimo różnic wieku, dorobku artystycznego i stażu pracy, należą do klasyków współczesności na stałe wpisanych do kanonów sztuki najnowszej.
Wystawa obejmująca zarówno prace figuratywne, jak i abstrakcyjne ukazuje twórczość artystów w dialogu. Malarzy, dla których sztuka jest namysłem nad obrazem i sposobem wyrażania intelektualnych treści, problemów i prawd. Wspólną sprawą łączącą wszystkich członków grupy jest wierność malarstwu i nieustanna próba koncepcyjnego i formalnego eksperymentowania z tym medium. Tak różnych twórców – Ciecierskiego, Grzyba, Maciejuka, Susida, Tatarczyka i Zakrzewskiego – łączy chęć poszerzania granic malarstwa, uprawianie szczególnego rodzaju gry z warsztatem, konwencją, metodą pracy. Charakterystycznym wątkiem pojawiającym się u każdego przedstawiciela Pendzli jest obrazowanie zapośredniczonej rzeczywistości przefiltrowanej przez własną osobowość, inne obrazy, w tym te przynależne do szeroko rozumianej kultury wizualnej i historii sztuki.
Wśród niepozbawionych poczucia humoru prac odnaleźć można przykłady egzystencjalnych rozważań nad mechanizmami rządzącymi światem, sprawami życia doczesnego i wiecznego oraz refleksję nad rolą sztuki. Na wystawie zaprezentowane będą również przykłady prac stworzonych w odniesieniu do obrazu czy osoby innego artysty z grupy Pendzle oraz prace zrealizowane wspólnie.
To, co łączy tę nową formację artystyczną, to bez wątpienia rodzaj wiary (która nie wyklucza kontestacji i zwątpienia) w malarstwo jako sztukę aktualną dziś, w początkach XXI wieku. W malarstwo jako efekt transpozycji wartości zmysłowych, tworzących zorganizowaną formułę wizualną, która nie posługuje się anachronicznym modelem reprezentacji rzeczywistości. A jeśli tak czyni, to ze świadomością celu, w sposób analityczny bądź ironiczny. Związani z formacją artyści malarze pokażą w dużej mierze obrazy najnowsze, jednak jak zawsze zaskakujące unikalnym postrzeganiem rzeczywistości przez ich twórców.
Grupa Pendzle – wystawa
Kurator: Michał Jachuła
Od 4 września do 19 października 2014 roku
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie