Od 19 do 24 września Instytut Cervantesa w Krakowie oraz Kino Pod Baranami zapraszają na Nowe Kino Latynoamerykańskie – przegląd najciekawszych filmów pochodzących z Ameryki Łacińskiej. Filmy prezentowane będą w oryginalnych wersjach językowych, z polskimi napisami.
W minionej dekadzie kinematografie Ameryki Łacińskiej zaczęły odchodzić od tematyki lokalnej, otwierając się na bardziej uniwersalne, bliższe widowni międzynarodowej problemy. Prezentowany zestaw filmów pokazuje różne tendencje widoczne we współczesnym kinie latynoskim, włączając obrazy zrealizowane przez młodych, zupełnie bezpretensjonalnych twórców. W programie przeglądu Nowe Kino Latynoamerykańskie znajdą się filmy z Urugwaju (nakręcone przy minimalnym budżecie, ale docenione przez jury międzynarodowych festiwali 25 watów), Argentyny (podejmująca temat emigracji Boliwia oraz zabawna komedia Chińczyk na wynos), Peru (wielokrotnie nagradzane Dni Santiago), Meksyku (Japón – wyróżniona w Cannes nagrodą za najlepszy debiut 2002 roku) oraz Chile (wybijający się ciekawą konstrukcją fabularną Sentymentalny kpiarz oraz krótkometrażowa historia miłosna Z kamienia).
piątek, 19 września, godz. 19.00:
- Z kamienia | De piedra, reż. Sebastián Olivari, Chile 2013.
- 25 watów | 25 Watts, reż. Juan Pablo Rebella, Pablo Stoll, Urugwaj 2001.
sobota, 20 września, godz. 19.00:
- Japón | Japón, reż. Carlos Reygadas, Meksyk, Hiszpania 2002.
niedziela, 21 września, godz. 19.00:
- Boliwia | Bolivia, reż. Adrián Caetano, Argentyna 2001.
poniedziałek, 22 września, godz. 19.00:
- Sentymentalny kpiarz | El chacotero sentimental, reż. Cristián Galz, Chile 1999.
wtorek, 23 września, godz. 19.00:
- Dni Santiago | Días de Santiago, reż. Josué Méndez, Peru 2004.
środa, 24 września, godz. 19.00:
- Chińczyk na wynos | Un cuento Chino, reż. Sebastián Borensztein, Argentyna/Hiszpania 2011.
25 Watów (25 Watts) – czarno-biały film nakręcony przy minimalnym budżecie, z widocznymi wpływami twórczości Richarda Linklatera (Slacker), Kevina Smitha (Sprzedawcy) i Jima Jarmuscha (Inaczej niż w raju). Jest sobotni poranek, godzina 7:00. Leche, Javi i Seba są młodymi chłopakami, mieszkającymi w Montevideo w Urugwaju. Od poprzedniej nocy włóczą się po ulicach pijąc piwo, nie chce im się wracać do domów, wolą unikać swoich obowiązków.
Reż. Juan Pablo Rebella, Pablo Stoll, Urugwaj 2001.
Boliwia (Bolivia) – Freddy wyjeżdża do Buenos Aires w poszukiwaniu lepszego życia. Jego rodzina zostaje w Boliwii. Argentyńska stolica nie okazuje się wymarzonym rajem, tym bardziej, że Freddy jest nielegalnym imigrantem. W końcu udaje mu się znaleźć pracę kucharza w restauracji.
Reż. Adrián Caetano, Argentyna 2001.
Chińczyk na wynos (Un cuento Chino) – ciepła, zabawna komedia, która podbiła serca widzów i krytyków. Jej bohaterowie to mrukliwy Roberto oraz młody Jun. Pierwszy prowadzi sklep komputerowy w Buenos Aires, unika zakochanej w nim Mari, a jego hobby to wycinanie z gazet informacji o dziwnych wydarzeniach, jakie przytrafiły się ludziom na całym świecie. Drugi to nieznający ani słowa po hiszpańsku Chińczyk, który przyjechał do Argentyny w poszukiwaniu swojego wuja, a jedyne, co ma, to adres wytatuowany na przedramieniu. Przypadkowe spotkanie tej dwójki rozpocznie szereg dziwnych przygód.
Reż. Sebastián Borensztein, Argentyna/Hiszpania 2011.
Dni Santiago (Días de Santiago) – Santiago Roman ma tylko dwadzieścia trzy lata i jest byłym żołnierzem. Wraca do Limy po tym, jak przez wiele lat walczył z handlarzami narkotyków i pełnił służbę na granicy z Ekwadorem. Powrót do miasta nie jest łatwy, z trudem rozpoznaje rodzinę. Brzemię przeszłości sprawia, że stawia czoła nowym realiom niekoniecznie w najlepszy sposób.
Reż. Josué Méndez, Peru 2004.
Japón (Japón) – mężczyzna opuszcza miasto Meksyk i wyjeżdża na wieś, żeby przygotować się do śmierci. Znajduje lokum u starszej wdowy, Indianki, w starej, rozwalającej się chacie z widokiem na kanion. W obliczu dzikiego i imponującego krajobrazu, mężczyzna dostrzega głęboko ludzki charakter kobiety, odkrywając w sobie pokłady okrucieństwa i czułości. Jego uśpione zmysły budzą się, powraca chęć życia i pragnienie seksualnego spełnienia.
Reż. Carlos Reygadas, Meksyk, Hiszpania 2002.
Sentymentalny kpiarz (El chacotero sentimental) – Roberto Artiagoitía El Rumpy pracuje jako spiker w rozgłośni radiowej dla młodzieży, prowadzi program, w którym oddaje głos słuchaczom opowiadającym historie pełne namiętności, konfliktów i sporów. Fabuła filmu koncentruje się na trzech z nich, a poznamy je z rozmów El Rumpiego na antenie.
Reż. Cristián Galz, Chile 1999.
Z kamienia (De piedra) – film krótkometrażowy przedstawiający historię miłosną kobiety i występującego na ulicy samotnego mima. Muzykę do filmu skomponował krakowski zespół Motion Trio.
Reż. Sebastián Olivari, Chile 2013.
Nowe Kino Latynoamerykańskie
Od 19 do 24 września 2014 roku
Instytut Cervantesa w Krakowie
Kino Pod Baranami
Kraków