23 października 2009 roku o godzinie 18.00 w CSW Łaźnia w Gdańsku otwarte zostaną dwie wystawy: Iv Toshain – Camouflage Predator Species. Fotografia, rysunek, animacja oraz Mateusza Pęka – Życie jako problem/Life as a problem.
Seria Camouflage Predator Species to pytanie o ewolucję. Co wydarzy się w jej dalszym procesie? Czy powstanie nowy gatunek? Artystka w swoich pracach stara się przewidzieć jej możliwe drogi. Jej filmy, fotografie, rysunki kreują świat hybrydalnych stworów, nowego gatunku powstałego z mutacji oraz symbiozy roślin, zwierząt i ludzi. Gatunek ten, żeby przeżyć dostosowuje się do panujących reguł, społecznych kodów, stereotypów – pragnienia piękna, towarzyszącej mu próżności, przemijania, okrucieństwa, brutalności, siły, konsumpcjonizmu, nastawienia na zysk, przestępczości, itp.
Prace artystki tworzą świat kolejnego stopnia ewolucji, powstałego w wyniku analizy środowiska i współczesnych homo sapiens. Są odpowiedzią na eksperymenty genetyczne, szczególnie stworzenie przez naukowców brytyjskich pierwszego ludzko-zwierzęcego embrionu. Prace Iv Toshain wynikają z obserwacji świata współczesnego. Przetworzone przez artystyczną wyobraźnię i wrażliwość są rodzajem ostrzeżenia, gry z odbiorcą ukrywającej pod atrakcyjną wizualnie, barokową formą poważne przemyślenia i pytania.
Iv Toshain (r.1980) jest absolwentką wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz podyplomowych studiów z zakresu malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Mediolanie. Jej prace prezentowane były na całym świecie w ramach wystaw zbiorowych i indywidualnych m.in. w Bułgarii, Rumunii, Turcji, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Iv Toshain na stałe mieszka i pracuje we Wiedniu. Tworzy fotografie, rysunki, obrazy, filmy, obiekty, instalacje.
Na wystawę Życie jako problem / Life as a problem składają się najnowsze projekty Mateusza Pęka, instalacje Nikt Nigdzie / No one Nowhereoraz Życie jako problem / Life as a problem, a także seria rysunków. Autor poszukuje odpowiedzi na kwestie związane z nowymi mediami, w tym ze światem wirtualnym generowanym za ich pomocą.
Z jednej strony zastanawia się, czy gry komputerowe mogą być sztuką, z drugiej rozważa ich aspekt społeczny. Mateusz Pęk jako jeden z pierwszych artystów w Polsce bada wpływ gier na naszą kulturę i społeczeństwo. Na wystawie Życie jako problem / Life as a problem autor wskazuje bohatera naszych czasów i zmiany światopoglądowe jakie następują w społeczeństwie XXI wieku. Odbiorca jest zmuszony wejść w przestrzeń instalacji tak jak gracze wchodzą w przestrzeń wirtualną. Taki zabieg daje bardziej postronne spojrzenie na kwestie relacji międzyludzkich, obecnych w przestrzeni gry. Przyglądając się wcześniejszym pracom autora można zauważyć wspólny wątek, to poszukiwanie sposobu na zaspokojenie potrzeb współczesnej duchowości – nieokreślonej i niejednoznacznej. Bardzo istotny w tych poszukiwaniach był aspekt technologiczny. Tak jest i tym razem.
Mateusz Pęk jest absolwentem grafiki i malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ma za sobą staż asystencki w pracowni prof. Maurice’a Huvelin w Instytucie Sztuk Wizualnych w Orleanie, a także prof. Witosława Czerwonki w Gdańsku. Ma na swoim koncie wiele zbiorowych wystaw w najważniejszych instytucjach w Polsce. W 2008 prezentował swoją pracę podczas European Attitude – Europejskiego Biennale Sztuki Współczesnej w Zendai MoMA w Szanghaju.
23 października 2009 roku, godzina 18.00, CSW Łaźnia Gdańsk, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk