Od 9 października w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi będzie można oglądać wystawę Grupy Przekaz pt. Sztuka włókna na Śląsku.
25. lecie działalności artystycznej to jubileusz godny podsumowań. Artyści związani z powstałą w 1991 roku na Śląsku Grupą Przekaz systematycznie przypominają o swojej obecności w krajobrazie sztuki polskiej. Wystawy tkaniny artystycznej to coraz rzadsze zjawisko w galeriach, a i sama forma tkaniny czy raczej sztuki włókna podlega nieustannej ewolucji. Przez wszystkie lata Grupa Przekaz niezmiennie hołduje zasadzie szacunku dla osobowości, indywidualności artystycznej swoich członków.
Na wystawach nie pojawiają się wyłącznie tkaniny unikatowe, znalazły również miejsce papiery ręcznie czerpane, przetransponowane fotografie, instalacje czy też akcenty multimedialne. Im większa jest liczba artystów prezentujących swoje działania artystyczne, tym bogatszy jest wachlarz działań twórczych. Wystawy aranżowane we wnętrzach galerii z tzw. Duszą jak teatr im. St. I. Witkacego w Zakopanem, Szyb Wilson w Katowicach czy Elektrownia w Czeladzi, to prawdziwe wyzwania scenograficzne. Wystawy w tych niemal magicznych miejscach udowadniają, jak wspaniale wpisuje się sztuka współczesna w różne przestrzenie, nawet te z industrialną przeszłością. Grupa Przekaz wciąż ma pomysły na ciąg dalszy swojej działalności. (…)
Ewa Rosiek Buszko
Sonia Pryszcz-Botor:
[Autorzy prac ukończyli] różne uczelnie, wywodzą się z różnych szkół artystycznych, różnorodność ich doświadczeń jest widoczna w pracach. Od tradycyjnego splotu tkackiego poprzez doświadczenia z wikliną, papierem, eksperymenty z grafiką, aż po prezentacje multimedialne. Czerpią z bogatych doświadczeń sztuki XX wieku (konceptualizm, pop-art., ready mades, Rauschenberg, Oldenburg), nie istnieją ograniczenia formalne, włókno służy wypowiedzi nie wyłącznie, lecz równorzędnie z rysunkiem, video, malarstwem. Można zaryzykować twierdzenie, że tkanina śląska wyróżnia się pewnym zatarciem granic wykorzystania poszczególnych technik – włókno traktowane jest służebnie. I w tym rysuje się jej siła.
Na wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprezentowane zostanie kilkadziesiąt prac następujących artystów: Ewa Bergel, Maria Blotko-Kiszka, Ireneusz Botor, Renate Domke, Aleksandra Herisz, Ewa Jędryk-Czarnota, Aleksander Olo Kiszka, Violetta Malczyk-Kotarska, Grażyna Malinowska-Krakowczyk, Barbara Nachajska-Brożek, Aleksandra Polanowska, Sonia Pryszcz-Botor, Ewa Rosiek-Buszko, Dominika Rzychoń, Hanna Żywicka
Grupa Przekaz. Sztuka włókna na Śląsku
Wernisaż: 9 października 2014 roku, godz. 16.30
Wystawę będzie można oglądać do 7 grudnia 2014 roku
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi