Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski prezentuje aktualnie wystawę pt. "CONTINUUM. Malarstwo, obiekty, rzeźba, książka artystyczna".
Andrzej Dłużniewski postrzegany jest jako jedna z najwybitniejszych indywidualności sztuki najnowszej w Polsce. Artysta będąc aktywnym uczestnikiem ruchu sztuki konceptualnej w Polsce w latach 70., wyróżniany jest również obecnie, jako twórca przykładający dużą wagę do intelektualnego i filozoficznego podtekstu komunikatu artystycznego.
Kolejne jego prace powstają w ramach cyklu stanowiącego kontynuację i rozwinięcie refleksji o charakterze konceptualnym. Wypracował własną koncepcję sztuki, której istotnym elementem jest użyteczność, przy czym, jak sam wyjaśnił, chodzi o “użyteczność w sensie najbardziej szlachetnym, w sensie prowokacji intelektualnej, pewnego impulsu”. Sztuka według niego miała być działalnością duchową, która “powołuje pewne środki, powołuje pewne sposoby artykulacji – raz dokonuje artykulacji za pomocą słowa, raz za pomocą dźwięku, innym razem plamy, bryły, kreski. Ale są to tylko środki – właściwa istota sztuki leży w sferze mentalnej”. I dlatego też jej użyteczność ma być najwyższym rodzajem użyteczności – użytecznością duchową. Drugim elementem, który składa się na koncepcję sztuki Dłużniewskiego jest zaangażowanie. “Wszystkie walory zaangażowania, którego społeczeństwo może oczekiwać od artysty, tkwią w samej sztuce, w jej najbardziej czystej postaci; choćby była najbardziej abstrakcyjna i trudna w powszechnym zrozumieniu – jest wypowiedzią równie społecznie i politycznie i filozoficznie zaangażowaną”.
Dłużniewski stworzył również ideę nieobecnego obrazu i obrazu nieobecnego obrazu. Stwierdził, że w procesie powstawania obrazu abstrakcyjnego naprawdę “miejsce cech szczególnych zajęły cechy ogólne, a wśród nich nieobecność jako swoista forma bytu”.
W 2000 opublikował zbiór filozoficznych i pełnych dowcipu powiastek pt. Odlot, oraz przygotował wystawę w CSW, na której zaprezentował pracę pt. Geonauci, na którą składały się ustawione na krawędzi dużego, pomalowanego na biało postumentu małe rzeźby – wykonane metodą na wosk tracony wizerunki geonautów, istot, które “w swojej naturalnej postaci są niewidoczne i które sprawdziwszy, że ich obecność i sposób bycia drażnią tubylców, przygotowują się do odlotu i wkrótce odlecą”.
Pokaz będzie czynny do 3 kwietnia b.r.