Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie można oglądać odlew rzeźby "Współczesny męczennik" francuskiego artysty Frederica-Auguste’a Bartholdiego, twórcy Statuy Wolności w Nowym Jorku.
Odlew z brązu przedstawia nagiego mężczyznę ze skrępowanymi rękami, leżącego na skale, do której jest przykuty łańcuchem. Przy prawym boku mężczyzny widoczny jest dwugłowy orzeł, który wbija dziób i pazury w jego tors. Ból zniekształca rysy twarzy mężczyzny, a jego ciało wygina się w konwulsjach. Na przodzie skały umieszczone zostało ostrze kosy, a na nim wyryty jest napis: "Le martyr moderne" (Współczesny męczennik). Oryginał rzeźby, wykonany z gipsu, znajduje się obecnie w Muzeum Bartholdiego w Colmarze (wschodnia Francja).
Artysta, tworząc rzeźbę w 1864 r., dedykował ją narodowi polskiemu w dowód uznania za heroiczną postawę podczas powstania styczniowego. Poruszony wieścią o upadku powstania i nasileniu się prześladowań zaborcy rosyjskiego wobec Polski stworzył kompozycję, która miała być artystycznym wyrazem bohaterskiego cierpienia Polaków.
Dzieło jest pokazywane w Polsce po raz pierwszy i eksponowane na dziedzińcu Zamku Królewskiego tymczasowo. "Współczesny męczennik" będzie później umieszczony na stałe na jednym z placów w Warszawie.