31 marca 2005, o godz. 18.00, w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się wykład Jacka Migasińskiego pt. Fenomenologia i malarstwo: Maurice Merleau-Ponty. Wykład z cyklu "Współczesna filozofia sztuki".
Prof. dr. hab. Jacek Migasiński jest kierownikem Zakładu Historii Filozofii Nowożytnej w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego; współkieruje też Pracownia do Badań nad Filozofią Francuską przy tymże Instytucie. Zajmuje się filozofią nowożytną i wspołczesną nurtu metafizyczno-egzystencjalnego oraz wspołczesną fenomenologią francuską. Jacek Migasiński jest autorem kilkudziesięciu artykułów na powyższe tematy oraz dwóch książek: Maurice Merleau-Ponty (1995) i W strone metafizyki. Nowe tendencje metafizyczne w filozofii francuskiej polowy XX wieku (1997). Jest redaktorem kilku zbiorów pism, m.in. (wraz z T.Gadaczem) ksiazki Levinas i inni (2002).
Wykład Jacka Migasińskiego w CSW poswięcony będzie filozofii Maurice’a Merleau-Ponty’ego, czołowego fenomenologa egzystencjalnego, autora fundamentalnej Fenomenologii percepcji, a także prac podejmujących problematykę sztuki, t.j. Wątpienie Cezanne’a oraz Oko i umysł. Merleau-Ponty jest twórcaą oryginalnej metafizyki "intercielesności", a w jej obrębie koncepcji “ciała własnego”, której konsekwencją jest szczególny priorytet przyznawany posród "sztuk pięknych" malarstwu – ze względu na jego funkcje ontologiczne.