Od 30 października w warszawskiej Galerii Starter będzie można oglądać wystawę prac Alicji Bielawskiej pt. Mufka na trapezie.
Cechą wyróżniającą prace Alicji Bielawskiej jest angażowanie widza i jego możliwości percepcyjnych. W rzeźbach, instalacjach i rysunkach ważne są fizyczne właściwości materiału. Tworzywem dla artystki są tkanina i metalowe stelaże, drewno, modelina. Artystka buduje z nich wielobarwne konstrukcje o zróżnicowanych kształtach, które rozmaicie wypełniają przestrzeń: stoją lub zwisają w nietypowych układach. Ich materialny aspekt wydaje się kluczowy: miękkość tkaniny przeciwstawiona zostaje twardemu metalowi, trwały szkielet zwiewnej, lekkiej powłoce, a rozpięte płaszczyzny tkanin, linearnym układom konstrukcji.
Tworzone przez nią instalacje oddziałują intensywną kolorystyką i zachęcają do odkrywania różnych punktów widzenia… Chociaż obiekty przypominają przedmioty znane z otaczającej nas codzienności, to artystka zmienia ich proporcje i wzajemne układy. Konfrontuje odbiorcę z czymś wyglądającym znajomo, ale na przykład zbyt ogromnym, by uznać to za zwykłą zasłonę czy kurtynę – jak w pracy Cztery kolory na szarym tle (Cztery zasłony do audytorium), (2013) dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Prace artystki wykorzystują nasze przyzwyczajenia, są reinterpretacją wspomnień z dzieciństwa i wcieleniem barwnych, zmysłowych fantazji. Artystkę fascynują materialne właściwości przedmiotów, w gruncie rzeczy jednak najbardziej interesuje ją to, co dzieje się z pamięcią odbiorcy w zetknięciu z jej pracami. W ten sposób niezauważane, zwykle marginalizowane doświadczenie staje w centrum naszej uwagi. Można wtedy dostrzec to, co zazwyczaj ignorowane – materialny, fizyczny aspekt rzeczywistości.
Odsłonie najnowszych realizacji Alicji Bielawskiej w galerii Starter towarzyszy prezentacja nowej książki z rysunkami artystki Disordered Structures (Struktury Nieuporządkowane) wydana nakładem włoskiego wydawnictwa NERO.
Alicja Bielawska (ur. 1980 w Warszawie) absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i sztuk pięknych na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012), Startstipendium, Mondriaan Fonds (2012/13), Młodej Polski (2014) i Akademie Schloss Solitude, Stuttgart (2014). Uczestniczka European Exchange Academy w Beelitz, Niemcy (2008). Tworzy rzeźby, instalacje, rysunki i pisze poezje.
Pokazywała prace na wystawach indywidualnych, między innymi: Fuzzy Sets, Weekender #17 w Jeanine Hofland Contemporary Art, Amsterdam, before the transit after the shift w Hotel Maria Kapel, Hoorn (2014), Kiedy rzeczy znajdą swoje miejsce w BWA w Zielonej Górze (2013), Przybrane kształty w Galerii Arsenał w Białymstoku (2012), Obroty rzeczy w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (2010), – Mam poczucie, że o czymś zapomniałam. – Myślę, że za dużo pamiętasz, w Galerii Czarna w Warszawie (2010), We Don’t Think Enough About Staircases w Kunstenaarsinitiatief Paraplufabriek, Nijmegen (2010), The Mountains – grow unnoticed –, w Teto Projects, Amsterdam (2010). Brała udział w wystawach grupowych, między innymi w: Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, BWA w Zielonej Górze, Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Arsenał w Poznaniu, BWA w Katowicach oraz w Holandii, Niemczech i Hiszpanii. Jej prace znajdują się w kolekcji Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i Holandii.
Alicja Bielawska, Mufka na trapezie
Wernisaż: 30 października 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 29 listopada 2014 roku
Galeria Starter
ul. Andersa 13
Warszawa