22 października 2009 roku o godz. 19.00 w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie odbędzie się wernisaż wystawy W stronę kosmosu. To wystawa eksplorująca przyszłość poprzez język współczesnych form przekazu. Rola sztuki poza głównymi powiązaniami w dorobku ludzkości ma niezaprzeczalną wartość, którą jest wspomaganie świadomego poznania. Na polu sztuki stawiane są pytania, a ona sama jako poligon doświadczalny daje możliwość postawienia świadomości tu i teraz w relacji z nieznanym.
Kiedy w 1543 roku wydano De revolutionibus orbium coelestium Mikołaja Kopernika w świecie zachodnim nastąpił przełom. Od tego momentu symbolicznie stanęło słońce, a ruszyła ziemia. Takich przełomowych momentów poznania jest wiele w historii naszej cywilizacji. Od czasów Newtona uwzględniamy przyśpieszenie ziemskie. Curie-Skłodowska otworzyła rozdział radioaktywności. Jednak układ wszechświata nie zmienia się. Prawo powszechnego ciążenia obowiązywało, promieniowanie występowało, a planety krążyły po orbitach wokół słońc. Delikatny system zwany cywilizacją jest splotem wiedzy, doświadczenia, ograniczeń natury i czasu. W danym momencie rozwoju cywilizacja ograniczona jest do pewnego zakresu poznania. Z miejsca w którym się znajduje widzi przeszłość, działa w teraźniejszości i przewiduje przyszłość.
Artyści (Kuba Bąkowski, Zbigniew Oksiuta, Przemysław Sanecki, Filip Tomaszewski aka Zambari, Wspólnota Leeeżeć, Marek Zygmunt) prezentujący prace na wystawie W stronę kosmosu próbują się zmierzyć z pytaniami jakie niesie nieuchronność rozszerzenia terytorium cywilizacji ludzi. Rozważają problemy, które mogą zaistnieć poza ograniczonym ewolucyjnie polem widzenia. Problemy tak mentalne, społeczne jak i przestrzenne.
22 października, godz. 19.00, Olsztyn, Miejski Ośrodek Kultury, Kamienica Naujacka, ul. Dobrowszczaków 3.