23 października 2009 roku o godzinie 14.00 w sali koncertowej Pałacu Opatów w Oliwie odbędzie się wernisaż wystawy Kimona japońskie. W tym roku mija 90. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią. Z tej okazji Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku zaprezentuje kulturę i sztukę kraju kwitnącej wiśni na wystawie Kimona japońskie.
Wystawa będzie okazją, nie tylko do zapoznania się z elegancją tradycyjnego ubioru, perfekcją rzemiosła japońskiego, ale także do rozumienia obrzędowości Japończyków. Zaprezentowane zostaną współczesne kimona ze zbiorów Stowarzyszenia Wiedzy o Ludach i Ziemi w Szczecinie i dawne z Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego w Łodzi i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
Istotną częścią ekspozycji stanowić będą przedmioty codziennego użytku, rzemiosła, utensylia do Chanoyu, papierowe szablony Katagami. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne promujące kulturę i sztukę Japonii, pt. Weekendy z Japonią podczas, których odbędą się prelekcje, pokazy ceremonii parzenia herbaty Chanoyu, układania i komponowania kwiatów – Ikebana, pokazane zostaną artystyczne składanie papieru – Origami oraz przedstawione zostaną sposoby zakładania kimona, kształtowania Bonsai, grę w Go, pokazy walk. Przygotowane zostaną także pokazy multimedialne z zakładania kimona i obrzędowości Japończyków.
Szerokiej publiczności wystawa udostępniona będzie w Oddziale Etnografii – Spichlerzu Opackim w Oliwie od 24 października 2009 r. do 28 lutego 2010 r. Patronat nad wystawą objął Marszałek Województwa Pomorskiego i Ambasada Japonii w Warszawie. Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu firm Toyota, Makita-Elektromajster, Konica-Minolta, Funaj.
Komisarzem wystawy jest Pani Wiktoria Blacharska.
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Oddział Etnografii
Gdańsk Oliwa, ul. Cystersów 19