Ośrodek Propagandy Sztuki w Łodzi prezentuje do 5 czerwca b.r. wystawę "Źródła tożsamości", która nawiązuje do Wystawy Grupy Plastyków Nowoczesnych, która odbyła się w tym samym miejscu (w ówczesnym Instytucie Propagandy Sztuki) 62 lata temu i trwała od 8 października do 5 listopada 1933 roku.
Intencją organizatora nie było dokładne odtworzenie tej wystawy, lecz przywołanie jej przesłania i zaznaczenie, że odbyła się właśnie tutaj, w tym historycznym miejscu.
Autorzy chcieli pokazać, jak ważną rolę odgrywali już wówczas w sztuce współczesnej łodzianie. To właśnie Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński odegrali znaczącą rolę w tworzeniu grupy. Na wystawie znalazło się wówczas 21 obrazów Strzemińskiego, był to najliczniejszy zestaw prac jednego artysty. Kobro, jako jedyna pokazała rzeźby, było to 6 Kompozycji przestrzennych. Inny łodzianin Karol Hiller przedstawił serię abstrakcyjnych kompozycji numerowanych. W tekście wydanego wówczas katalogu, artyści pisali o głównych założeniach nowej sztuki, czym jest i jakim prawom powinna podlegać.
Wystawa ta nie spotkała się wówczas z godnym przyjęciem, kwestionowano sztukę polskich modernistów zarówno na łamach prasy łódzkiej, jak i warszawskiej. Pomimo to, ekspozycja ta okazała się być dla łódzkiej sztuki niezwykle istotna, ponieważ utrwalała budowaną z wielkim trudem tradycję sztuki nowoczesnej.
Na ekspozycji można zobaczyć, m.in. dwa Akty Katarzyny Kobro, dwie Kompozycje Karola Hillera z 1932 roku, Martwą naturę z 1931 roku i Krajobraz z francuskim wieśniakiem z 1935 r. Marii Ewy Łunkiewicz, Kompozycję architektoniczną z 1929 i Kompozycję unistyczną 12 z 1932 roku Władysława Strzemińskiego (w sumie 25 obrazów umieszczonych na górnej galerii).
W głównej sali pokazana jest kolekcja Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi (59 dzieł malarskich i kilkanaście rysunków).