Warsztaty kultury w Lublinie zapraszają na cykl pokazów filmowych pod hasłem Miasto wspomnień, który odbywa się w każdą środę o godz. 19.00. Od 3 do 17 grudnia zaprezentowane będą trzy filmy.
Cud na 34 ulicy w reżyserii Lesa Mayfielda (3 grudnia o godz. 19.00). Pierwszy grudniowy pokaz w ramach cyklu Miasto movie wiąże się z osobą legendarnego reżysera i aktora – Richarda Attenborough. W Cudzie na 34 ulicy gra postać Krissa Kringle – dobrodusznego starszego pana o złotym sercu, który zostaje zatrudniony w wielkim supermarkecie jako Święty Mikołaj. Zbliżają się święta, sklepy zawzięcie i często bezwzględnie walczą o klientów i ich portfele. Kriss zaś sprawdza się znakomicie jako Mikołaj, czym zaskarbia sobie ogromną sympatię dzieci, ale też budzi niepokój i zawiść konkurencyjnych marketów. Ta piękna i uniwersalna opowieść znajduje się niemal we wszystkich rankingach najlepszych filmów świątecznych.
Polowanie na muchy, w reżyserii Andrzeja Wajdy (10 grudnia o godz. 19.00). W filmotece reżysera, Polowanie na muchy należy do lżejszych i bardziej rozrywkowych obrazów. Irena (Małgorzata Braunek) to przebojowa młoda kobieta, której ofiarą pada nieśmiały i nieporadny tłumacz (Zygmunt Malanowicz). Żonaty mężczyzna nawiązuje romans z piękną dziewczyną, nie spodziewa się jednak, jak ambitne plany ma ona względem jego skromnej osoby. Wajda z humorem i wyczuciem opowiada o sercowych perypetiach swoich bohaterów, ich wyborach i motywacjach oraz niezrealizowanych pragnieniach. W drugim planie tworzy jednocześnie niezwykły, mocno satyryczny portret pokolenia końca lat sześćdziesiątych.
Totart w reżyserii Bartosza Paducha (17 grudnia o godz. 19.00). Czym dokładnie był Totart zdefiniować jednym zdaniem jest trudno, nie ma jednak wątpliwości, że było to absolutne zjawisko w polskiej kontrkulturze lat 80. Ta niezwykła multidyscyplinarna formacja artystyczna z Trójmiasta skupiała wokół siebie najbardziej twórcze i wyraziste jednostki. Na lidera wyrósł Zbyszek Sajnóg – główny ideolog i guru tego ruchu. Tuż za nim plasowali się Paweł Konjo Konnak, Ryszard Tymon Tymański, Paweł Paulus Mazur czy Darek Brzóska Brzóskiewicz. Od początku swojej działalności Totart wzbudzał na zmianę kontrowersje i zachwyt odbiorców. Szalone performance, obrazoburcze manifesty, spontaniczne akcje artystyczne, a wszystko to w atmosferze estetycznego i ideologicznego przekroczenia – oto kluczowe elementy grupy. Totart działał na wielu płaszczyznach w tym m. in. słowa tudzież literatury, plastyki, niezależnego kina czy też muzyki. Podczas lubelskiej premiery pojawią się zarówno twórcy, jak i bohaterowie filmu, a spotkanie z nimi zaplanowane jest bezpośrednio po projekcji.
Organizatorzy zapraszają na cykl pokazów filmowych, gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem, gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.
Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii. Ma też bardzo wiele twarzy – bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.
Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.
Cykl pokazów filmowych Miasto wspomnień w Warsztatach Kultury
Od 3 do 17 grudnia 2014 roku
Warsztaty Kultury w Lublinie