W Muzeum Literatury w Warszawie mozna oglądać wystawę "Retrospektywa problemowa Jana Lebensteina". Prezentowanych jest na niej około 300 obiektów (obrazów olejnych, gwaszy, rysunków, grafik), w większości pochodzących ze zbiorów prywatnych, a także z Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Narodowegow Gdańsku, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Radomiu, Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”, o.o. palotynów w Warszawie.
Odchodząc od modułu wystaw monograficznych prezentacja ukazuje twórczość Jana Lebensteina w układzie problemowym, ujawniając źródła inspiracji jego sztuki i przedstawiając twórczość artysty w kontekście historii. Prezentowany materiał podzielony jest na siedem segmentów.
Na wystawie pokazano po raz pierwszy wiele obrazów z przedparyskiego okresu twórczości, które artysta zostawił w pracowni w 1959 roku. Są to szkice z czasu studiów w warszawskiej ASP, a także niezwykłe Figury osiowe, które ukazują proces dochodzenia malarza do ostatecznej formy Figury. Obiekty te zostały poddane gruntownej konserwacji, dzięki czemu mogły pojawić się na wystawie. Nieznane dotychczas są również liczne karykatury polityczne z lat sześćdziesiątych, stanowiące plastyczny wyraz głębokiej nienawiści, jaką Jan Lebenstein żywił wobec komunizmu.
Pezentowane są obrazy, rysunki i gwasze, ilustrujące Folwark zwierzęcy George’a Orwella, na których podstawie w 1972 roku Lebenstein wykonał cykl litografii. Można też obejrzeć unikatowy cykl dziesięciu ilustracji do wierszy ks. Józefa Baki, powstałych pod koniec życia artysty na zamówienie lubelskiego wydawnictwa Test, a także wiele innych wybitnych prac.
Wystawa będzie czynna do 5 czerwca b.r.