W tym tygodniu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na dwa wydarzenia w ramach Trasy Pamięci: 11 grudnia spotkanie z Januszem Basterem poświęcone funkcjonowaniu krakowskiego Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej oraz 13 grudnia spotkanie dotyczące dawnego obozu w Płaszowie.
11 grudnia, godz. 18.00, Oddział Ulica Pomorska
Spotkanie ze świadkiem historii Panem Januszem Basterem poświęcone funkcjonowaniu krakowskiego Kierownictwa Dywersji (Kedywu) Armii Krajowej.
Pan Janusz Baster jest synem Józefa Bastera, pseudonim Rak, urodzonego w 1910 roku w Krakowie. Józef Baster w październiku 1939 roku zorganizował w Krakowie lotny zespół sabotażowo-dywersyjny Organizacji Orła Białego, a od roku 1940 był szefem łączności okręgu krakowskiego Związku Odwetu ZWZ, a następnie Kedywu AK. W oparciu o swoją rodzinę i znajomych stworzył sieć łączników, lokali i punktów konspiracyjnych, która w zasadzie przetrwała całą okupację, chociaż on sam, jego rodzice i trzej bracia zostali aresztowani i zesłani do obozów, gdzie matka i jeden z braci zginął (czwarty brat zginął jako lotnik nad Anglia, a piąty dwukrotnie próbował uciec z obozu jenieckiego). Prowadził bardzo różnorodną działalność konspiracyjną, sam wykonywał różnorakie zadania dywersyjne, a także organizował logistykę dla zamachów na szefów SS i Policji Generalnego Gubernatorstwa Friedricha Krügera i Wilhelma Koppego. W czasie akcji Burza był członkiem sztabu Samodzielnego Batalionu Partyzanckiego Skała.
26 sierpnia 1944 roku został aresztowany, był przesłuchiwany i torturowany w siedzibie gestapo przy ul. Pomorskiej w Krakowie. Wywieziono go do obozu koncentracyjnego we Flossenbürgu, skąd udało mu się zbiec i wrócić do Krakowa. Po wojnie zaangażował się w upamiętnianie walki konspiracyjnej i integrowanie krakowskiego środowiska kombatanckiego, m.in. zakładając Klub Seniora i Kombatanta, w którym się przez kilkadziesiąt lat gromadzili. Zmarł w 1985 roku w Krakowie. Był odznaczony Orderem Virtuti Militari V kl., Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim.
13 grudnia, godz. 12.00, Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Płaszów. Migawki
Niecałe 5 kilometrów od centrum Krakowa. 69 lat od zakończenia wojny. Co pozostało z obozu Płaszów? Jaka jest nasza pamięć o tym miejscu, jego historii i ludziach, których losy wpisały się w ten obszar? Organizatorzy proponują spojrzenie na historię przez okna fotografii i fragment filmu dokumentalnego. Poprzez czas zatrzymany w kadrach opowiedzą o miejscu wciąż nie dość odpamiętanym w naszej lokalnej historii holokaustu.
Spotkanie poprowadzą Monika Bednarek i Marta Śmietana.
Spotkanie odbędzie się w zastępstwie odwołanego spaceru po terenie dawnego obozu Płaszów.
Trasa Pamięci
11 i 13 grudnia 2014 roku
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa