Muzeum Narodowe w Krakowie, Fundacja Książąt Czartoryskich w Krakowie oraz Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie zapraszają na wystawę: Podpatrzone u Mistrza. Dzieła malarskie ze zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich w kopiach studentów ASP.
Otwarcie wystawy odbędzie się 1 czerwca 2005 roku o godzinie 13.00 (Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, ul. Pijarska 8).
W procesie kształcenia przyszłego konserwatora istotnym elementem jego edukacji jest znajomość zagadnień technologicznych związanych z dziełem sztuki. Uwzględniając potrzeby edukacyjne, na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej ASP w Katedrze Technologii i Technik Dzieł Sztuki prowadzone są na IV roku zajęcia
z „technologii i technik malarskich" polegające na poznaniu i odtworzeniu starego warsztatu malarskiego.
W sukurs potrzebom uczelni przychodzi Muzeum Narodowe w Krakowie ze swoimi zbiorami. W galerii Muzeum Książąt Czartoryskich, w oparciu o zbiory malarstwa europejskiego studenci wykonują kopie zgłębiając przy tym tajniki dawnego malarstwa. Właściwie wykonana kopia, wierna oryginałowi, wykorzystująca niuanse starych technik jest sprawdzianem talentu, wiedzy i umiejętności malarskich.
Spośród znacznej ilości prac zgromadzonych w archiwum wybrano pokaźny zbiór 130 kopii które prezentujemy na wystawie. Autorzy ich po latach wpisali się niejednokrotnie w poczet osób zasłużonych dla kultury narodowej. Obrazy-kopie powstały w ciągu ostatnich 30 lat i stanowią dokumentację funkcjonowania Katedry, a jednocześnie tworzą swoisty „zapis" działalności dydaktycznej prof. Marii Niedzielskiej prof. Józefa Nykiela i współpracujących z nimi adiunkta Witolda Kasprzyka, asystent Magdaleny Czerneckiej i wykładowcy Andrzeja Raczkowskiego.
Wystawę uświetnia oryginalne dzieło autorstwa Hansa Suess von Kulmbach „Św. Katarzyna Aleksandryjska" prezentowana wraz z kopią namalowaną zanim oryginał poddany został konserwacji.
Na uwagę zasługuje również zestawienie obok siebie kilku kopii malowanych z tego samego pierwowzoru. Celowo pokazane są razem aby móc dokonać porównania i ocenić w jaki sposób indywidualność kopiującego przekłada się na efekt końcowy.
Wystawa została zorganizowana przez Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Katedrę Technologii i Technik Dzieł Sztuki ASP w Krakowie we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie.