Od 14 stycznia w Centrum Scenografii Polskiej, Oddziale Muzeum Śląskiego w Katowicach, będzie można oglądać wystawę Rysunki z zeszytów szkolnych, czyli jak Jurek został scenografem. Przedstawia ona prace Jerzego Skarżyńskiego powstałe w dzieciństwie i wczesnej młodości.
Jedne z najbardziej znanych polskich filmów, do których scenografie przygotował Jerzy Skarżyński, to: Wspólny pokój, Rękopis znaleziony w Saragossie, Szyfry oraz Sanatorium pod Klepsydrą. Uhonorowany w 2000 roku Koryfeuszem Scenografii Polskiej, stworzył m.in. projekty scenografii do filmów z tak zwanego nurtu kina historycznego, realizowanych w latach 60. XX wieku, w tym do ekranizacji Historii żółtej ciżemki, a także komiksy i ilustracje do książek Philipa Dicka, braci Strugackich czy Joe Alexa, których wydania do dzisiaj są uznawane za kanoniczne. Możliwość kontaktu z rysunkami Skarżyńskiego mieli także czytelnicy Przekroju i Życia Literackiego, jako że przez wiele lat ilustrował on zamieszczane w nich opowiadania.
Dorastając w artystycznej rodzinie, Jerzy Skarżyński od najmłodszych lat obcował ze sztuką. Dziadek, wiolonczelista, kompozytor i pedagog, dbał o muzyczne obycie wnuka; matka zaraziła go swymi literackimi pasjami, zaś ojciec interesujący się teatrem zabierał małego Jurka na spektakle, w których zresztą często sam brał udział, grając na wiolonczeli w orkiestrze.
Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace bardzo nietypowe, bo będące rysunkami artysty z dzieciństwa i wczesnej młodości, które pozwolą prześledzić kształtujący się talent przyszłego malarza, scenografa i rysownika, dostrzec rodzące się pasje, stanowiące inspirację wielu jego późniejszych dzieł. Jedną z nich było kino, toteż na rysunkach będzie można zobaczyć m.in. przeniesionych wprost z ekranu Indian i kowboi oraz karykatury wcielających się w jego ulubione postaci aktorów. Oprócz stworzonych na papierze bohaterów literackich popularnych powieści poznamy również jego szkolnych kolegów, a także pierwsze scenografie teatralne.
Wystawie towarzyszyć będą warsztaty plastyczne, które odbędą się 21 lutego o godz. 11.00. Porównując postaci stworzone na papierze z tymi prawdziwymi, żyjącymi na taśmie celuloidowej, uczestnicy stworzą własne rysunki wzorowane na bohaterach ulubionych filmów. Spróbują także ułożyć z nich fabularną historię w formie komiksu, który był kolejną wielką pasją artysty od najmłodszych lat, zrealizowaną wiele lat później w słynnym Janosiku.
Rysunki z zeszytów szkolnych, czyli jak Jurek został scenografem
Od 14 stycznia do 15 marca 2015 roku
Kurator: Sylwia Ryś
Aranżacja przestrzeni: Krystian Banik
Centrum Scenografii Polskiej, Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach