11 listopada 2009 r. w godzinach od 11.00 do 21.00 w Muzeum Historii Polski przy współpracy z Domem Spotkań z Historią już po raz czwarty odbędzie się Przystanek Niepodległość. Tegoroczna impreza nawiązuje również do siedemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ten temat pojawi się m.in. w wielkiej ekspozycji zorganizowanej w BUW i w Grze Przestrzennej, rozgrywającej się na ulicach Warszawy.
Przygotowane wydarzenia:
• Namiot MHP – prezentacja filmów dokumentalnych z II wojną w tle, m.in. Polskie Termopile, Śląski Wrzesień, Pułkownik Dąbek czy Pierwszy Virtuti Militari. Miejsce projekcji: plac obok kościoła p.w. św. Anny (ul. Krakowskie Przedmieście – wstęp wolny w godz. 11.00 – 16.00).
• Gra miejska: Wojną połączeni – wojną rozdzieleni (teren Miasta Stołecznego Warszawy – gra o charakterze rodzinnym, bezpłatna, dla wszystkich – tegoroczna gra miejska poprowadzi uczestników śladami rodziny, stworzonej na potrzeby gry, a mieszkającej w Warszawie w dwudziestoleciu międzywojennym. Gracz będzie śledził ich losy począwszy od odzyskania niepodległości w 1918 r., przez najważniejsze wydarzenia dwudziestolecia, aż do wybuchu II wojny światowej w 1939 r. Na punkt startowy gry, mieszczący się w namiocie MHP, gracze mogą przyjść w godz. 12.00 – 16.00, skąd odbiorą okolicznościową jednodniówkę – przewodnik po grze oraz kartę gry.
• Wystawa – Wojenne rozstania (budynek Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, ul. Dobra 56/66 – wstęp wolny – czynna od 11.11.2009 do 12.01.2010 w godz. 11:00 – 19:00).
W ramach obchodów wybuchu II wojny światowej Muzeum Historii Polski przygotowało wystawę Wojenne rozstania. Ekspozycję, która znajduje się w sali wystawienniczej Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie zwiedzać można w dniach od 11 listopada 2009 do 12 stycznia 2010.
Ekspozycja pokazuje wojenne losy siedmiu zwyczajnych rodzin i ma na celu przybliżenie współczesnemu widzowi dramatycznych przeżyć cywilnych ofiar II wojny światowej. Każda z opowieści, oddająca indywidualny wymiar historii, jednocześnie pokazuje różne aspekty wojennych losów Polaków.
Wiodącym motywem jest motyw rozstania – rozdzielenia rodziny (aresztowania, wywózki, roboty przymusowe, zagubienie w czasie wojennej zawieruchy, ucieczki itd.) Pokazane zostaną różne odmiany polskich losów – rodziny z Polski centralnej, Kresów, Pomorza, Śląska, jak również losy żydowskiej dziewczynki ukrywanej w katolickim sierocińcu.
Jakich wyborów dokonywali wówczas zwykli ludzie, czym było dla nich rozdzielenie, jak radzili sobie z rozłąką – to podstawowe pytania, wokół których skonstruowana jest narracja o wystawy. Pokazane zostaną różne doświadczenia i różne postawy – od pogodzenia z rozstaniem i przystosowanie do nowych warunków, przez tęsknotę i nadzieję na połączenie, po przeciwdziałanie rozdzieleniu, poszukiwanie zagubionych i wreszcie żałobę po utraconych członkach rodziny. Chodzi nie tylko o przybliżenie wiedzy o tamtych doświadczeniach i wyborach oraz pobudzenie zainteresowania historią własnych rodzin, obudzenie poczucia wspólnoty doświadczeń i emocji między generacjami.
Pomysł tej wystawy zrodził się w trakcie trwania projektu Rodziny rozdzielone przez historię, w ramach którego zostały zebrane relacje i dokumenty wykorzystywane do stworzenia scenariusza i koncepcji wystawy.
• Kursowanie zabytkowego tramwaju (wzorem roku ubiegłego oflagowanego – w godz. 11.00 – 19.00). Tramwaj typu K (nr tab. 445) z roku 1939 będzie kursował trasą: plac Narutowicza – Al. Jerozolimskie – most Poniatowskiego – rondo Waszyngtona – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – most Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – Towarowa – pl. Zawiszy – Pl. Narutowicza i zatrzymywać się będzie na wszystkich mijanych przystankach. Przejazd jest bezpłatny.
• Wydanie jednodniówki pt. Jesteśmy, która będzie przewodnikiem po grze miejskiej Wojną połączeni – wojną rozdzieleni.
• Koncert – Zespół PUSTKI (namiot MHP w godz. 19:30 – 20:40 – wstęp wolny). Skład zespołu: Radek Łukasiewicz – gitary, śpiew, Grzegorz Śluz – perkusja, Barbara Wrońska – śpiew, instrumenty klawiszowe, Szymon Tarkowski – bas. Powstały latem 1999 w podwarszawskiej miejscowości Ostrówek zespół ma na swoim koncie m.in. 3 albumy: Studio Pustki (Antena Krzyku, kwiecień 2001, debiut roku wg Machiny), 8 Ohm (Polskie Radio, maj 2004), Do Mi No (Polskie Radio, marzec 2006). Single z albumu przez kilkanaście tygodni utrzymywały się na Liście Trójki, w radiu BIS itp., a Telefon do Przyjaciela wygrał plebiscyt na singiel 2005 w Programie Alternatywnym. Występował kilkakrotnie w radiu, m.in. zagrał koncert w studiu im. A. Osieckiej oraz sesję akustyczną w programie Piotra Stelmacha Ofensywa. Zespół dał ok. 200 koncertów w kraju i za granicą, występy na głównych festiwalach letnich w Polsce (Heineken Open’er 2006, Off Festiwal 2006, Union of Rock w Węgorzewie). Wykonują także muzykę do filmów fabularnych, spektakli. Mają również na swoim koncie piosenkę Kalambury nagraną z Muńkiem Staszczykiem czy ilustrację muzyczną do powieści P. Huelle Ostatnia Wieczerza.
Punkt informacyjny (namiot MHP), plac obok kościoła p.w. św. Anny (ul. Krakowskie Przedmieście)
W ubiegłych latach uczestniczyło ogółem kilkadziesiąt tysięcy osób w organizowanym przez MHP wydarzeniu, które w zgodnej opinii było ważnym elementem pośród innych rocznicowych imprez. W tym roku IV Przystanek Niepodległość odbywać się będzie pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Pana Bogdana Zdrojewskiego oraz Prezydenta m.st. Warszawy – Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Miejsce: plac obok kościoła p.w. św. Anny (ul. Krakowskie Przedmieście) – lokalizacja taka jak w roku poprzednim oraz budynek Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie ul. Dobra 56/66, Warszawa.