W dniach od 5 do 8 listopada 2009 roku w potrwają 13. Targi Książki w Krakowie. Wydawnictwo PIW, na stanowisku B87, zaprezentuje swoje nowości wydawnicze m.in. Wszystko rozpada się autorstwa Chinua Achebe. Uznawana za najważniejszą powieść afrykańską w 2008 roku obchodziła swoje 50. urodziny. Przełożona na 45 języków przyniosła światową sławę autorowi, który w roku 2007 otrzymał prestiżową Man International Booker Prize.
Słusznie nazywany ojcem literatury afrykańskiej, Achebe opowiada o swoim plemieniu. O czasach spokoju, hołdowania tradycji, które minęły bezpowrotnie. Opowiada o czasach, kiedy to w wiosce pojawili się misjonarze i kolonizatorzy. Biali, którzy narzucili swoją religię, podeptali tradycję. Okonkwo jest ambitny i silny. Jego życie jest dobre: ma posłuch u żon, plony u niego obfite, cieszy się powszechnym poważaniem. Kiedy pewnego dnia przypadkowo zabije współplemieńca, już nic nie będzie takie samo. Okonkwo musi opuścić wioskę na siedem lat. Przez ten czas wiele się tam zmieni…
Chinua Achebe (wym. Czinua Aczebe) urodził się w 16 listopada 1930 roku jako Albert Chinualumogu Achebe w wiosce Nneobi, w południowo-wschodniej części Nigerii, rejonie zamieszkanym przez lud Igbo. Od najmłodszych lat fascynował się religią i tradycyjną afrykańską kulturą. Napisał wiele książek, wśród nich powieści No Longer At Ease, A Man of the People, Anthills of Savannah, kilka tomów wierszy i poematów (zebranych w Collected Poems, 2004), wiele rozpraw historycznoliterackich, esejów (wśród nich Home and Exile, 2000; także najnowszy autobiograficzny tom, The education of a British-protected child, 2009), kilka zbiorów opowiadań oraz pięć książek dla dzieci.
Otrzymał ponad dwadzieścia tytułów honorowych na uniwersytetach w Anglii, Szkocji, Kanadzie, Afryce, Stanach Zjednoczonych, został nagrodzony Commonwealth Poetry Prize, Nigerian National Order of Merit (najwyższe w Nigerii odznaczenie za pracę akademicką) i Peace Prize of the German Book Trade. W roku 2007 uhonorowano go prestiżową Man International Booker Prize. Margaret Atwood nazwała go magicznym pisarzem, jednym z najważniejszych twórców XX wieku. Od czasu wypadku samochodowego, od 22 marca 1990, sparaliżowany od pasa w dół, porusza się na wózku inwalidzkim. Słoń afrykańskiej literatury. Wcielenie samej Afryki.
13. Targi Książki w Krakowie
Piątek
15.00 -16.00 – Aleksandra Ziółkowska-Boehm, Dwór w Kraśnicy i hubalowy Demon
Sobota
13.00 – 14.00 – Marta Tomczyk-Mayron, Wyspiański
14.00 -16.00 – prof. Janusz Degler, Witkacego portret wielokrotny
16.00 – 17.30 – Krzysztof Miklaszewski, Tadeusz Kantor. Między śmietnikiem a wiecznością
Niedziela
13.30 – 14.30 – Mariola Pryzwan, Plastusiowa mama. Wspomnienia o Marii Kownackiej – NOWOŚĆ!
ja minę ty miniesz… Wspomnienia o Halinie Poświatowskiej
Tańcząca Eurydyka. Wspomnienia o Annie German
Cześć, starenia! Wspomnienia o Zbyszku Cybulskim
13. Targów Książki w Krakowie
5-8 listopada 2009
ul. Centralna 41 A