W dniach od 6 do 8 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie potrwa 6. Festiwal Kwartesencja. Mieszać style i gatunki, schodzić z utartych ścieżek, łączyć fantastycznych artystów światowego formatu, którzy na co dzień nie spotykają się na scenie, ani nawet na antenie tej samej stacji radiowej. To wszystko jest kwintesencją Kwartesencji – jedynego takiego festiwalu muzycznego w Polsce.
Gospodarze Kwartesencji, muzycy Royal String Quartet, festiwal wymyślili i od 2004 organizują, przełamując schematy i wychodząc ze swoją muzyką poza mury filharmonii. Przez pięć lat festiwal zyskał ważne miejsce w kalendarzu kulturalnym stolicy i zdobył bardzo różnorodną publiczność. Gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu jest czeski Kwartet Škampa – jeden z najlepszych kwartetów smyczkowych na świecie, regularnie zapraszany do nowojorskiej Carnegie Hall, Concertgebuow w Amsterdamie i Suntory Hall w Tokio oraz laureat Royal Philharmonic Society Award 1993 za najlepszy debiut. Gościem specjalnym jest Quartet New Generation z Berlina – niezwykły kwartet fletowy. Cztery dziewczyny grające na różnej wielkości rekorderach łączą muzykę dawną i współczesną, osiągając niezwykłą nową jakość. Obsypane nagrodami, okrzyknięte zostały przez światową prasę objawieniem (Powalające! – The New York Times).
Będzie można usłyszeć m.in. Już się zmierzcha Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu gospodarzy (niebawem komplet jego kwartetów RSQ zarejestruje dla prestiżowej brytyjskiej wytwórni Hyperion) i I Kwartet Leoša Janáčka w genialnym wykonaniu Kwartetu Škampa. Quartet New Generation zaprezentuje autorski program In Deep Silence składający się z utworów muzyki dawnej oraz kompozycji napisanych specjalnie dla QNG w ostatnich latach.
Na Kwartesencji jest zawsze miejsce na muzyczne eksperymenty: na finałowym koncercie zabrzmią obok siebie dwa kwartety: klasyczny Śmierć i dziewczyna Schuberta i awangardowy, oparty na numerologii Black Angels Georga Crumba – jedna z najwspanialszych kompozycji XX wieku. RSQ zagra Crumba z nagłośnieniem i nie tylko na swoich instrumentach: muzycy będą krzyczeć, gwizdać, szeptać, grać na kryształowych kieliszkach wypełnionych wodą, tam-tamach, marakasach, gongach i wielu innych instrumentach perkusyjnych.
Zespół Royal String Quartet istnieje od 1998 i jest jednym z najbardziej interesujących kwartetów smyczkowych w Europie. Świetni technicznie, pełni energii i pomysłów muzycy (Izabella Szałaj-Zimak, Elwira Przybyłowska, Marek Czech, Michał Pepol) nieustannie koncertują w najlepszych salach (m.in. Wigmore Hall, Concertgebouw), często towarzysząc wybitnym artystom, takim jak Mark Padmore, Stepehen Kovacevich czy Angela Hewitt. Goszczą również na renomowanych światowych festiwalach (Sacrum Profanum, Wratislavia Cantans, Schlezwig Holstein, Next Generation w Dortmundzie, australijski Perth International Arts Festival). W latach 2004-2006 Royal String Quartet był częścią BBC New Generation Artists – programu promującego najbardziej utalentowanych młodych artystów z całego świata. Promocja ta obejmowała udział w wielu festiwalach, rejestracje i transmisje radiowe koncertów, sesje nagraniowe i wspólne występy z innymi artystami programu.
W styczniu 2009 ukazała się pierwsza międzynarodowa płyta zespołu nagrana dla prestiżowej brytyjskiej wytwórni Hyperion, na której znalazły się oba Kwartety Karola Szymanowskiego oraz mało znany Kwartet Ludomira Różyckiego. Nagranie zostało świetnie przyjęte przez światową krytykę i zdobyło status płyty miesiąca w magazynie BBC Music. Najbliższe plany RSQ to nagranie wraz z Kayah nowatorskiego projektu, który swą premierę miał podczas zeszłorocznej Kwartesencji (płyta ukaże się jeszcze w tym roku nakładem Kayaxu) oraz rejestracja kompletu Kwartetów Henryka Mikołaja Góreckiego dla Hyperionu.
Program
piątek 6 listopada, godz. 20.00, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Woronicza / Kwartet Škampa i Royal String Quartet
H. M. Górecki – Już się zmierzcha – muzyka na kwartet smyczkowy op. 62, Leoš Janáček – I Kwartet smyczkowy, Sonata Kreuzerowska, Dymitr Szostakowicz – Preludium i Scherzo, dwa utwory na oktet smyczkowy op. 11
sobota 7 listopada, godz. 20.00, Laboratorium CSW / Quartet New Generation
In Deep Silence: Fulvio Caldini – Beata viscera op. 74, Clockwork Toccata op. 68/C; Wojciech Blecharz – Airlines; Cipriano de Rore – Alla dolce ombra; Sebastian Elikowski-Winkler – Notturno Moskau; Anton Bruckner – Vexilla regis; Georg Phillipp Telemann – Koncert F-dur TWV 40:202
niedziela 8 listopada, godz. 20.00, Laboratorium CSW / Royal String Quartet
Franciszek Schubert – Kwartet smyczkowy d-moll D 810 Śmierć i dziewczyna; George Crumb – Black Angels
Współorganizatorzy:
CSW Zamek Ujazdowski, Polskie Radio Program 2, Czeskie Centrum w Warszawie