10 listopada 2009 roku o godzinie 19.00 w Bunkrze Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy Fancy Success. Positions in Young Polish Painting. Po wernisażu odbędzie się spotkanie z udziałem artystów biorących udział w wystawie, psychologa i fotografa dr Mariusza Makowskiego oraz kuratorek: Beaty Nowackiej-Kardzis i Lidii Krawczyk. Spotkanie poprowadzi Martyna Sztaba.
Kuratorki wystawy podczas Prague Biennale 4. zostały zaproszone przez Giancarlo Politiego i Helenę Kontovą – organizatorów tej międzynarodowej imprezy i zarazem wydawców miesięcznika Flash Art – do wzięcia udziału w sekcji Expanded Painting, pokazały prace dziewięciu polskich, młodych malarzy: Basi Bańdy, Agaty Bogackiej, Tymka Borowskiego, Eweliny Chrzanowskiej, Lidii Krawczyk & Wojtka Kubiaka, Przemka Mateckiego, Bartka Materki i Karola Radziszewskiego.
Od ośmiu lat biennale odbywa się w Pradze w pofabrycznej hali w dzielnicy Karlin. Za każdym razem kuratorzy starają się kłaść akcent na odmienną tematykę. Problematyka zatem dotyczyła zagadnień negocjacji relacji pomiędzy peryferiami a centrum, po zagadnienia sztuki jako politycznej i społecznej przestrzeni działania, aż po próbę definiowania tego, co możemy określić sztuką Europy Centralnej. Tegoroczne biennale postawiło na wartości takie jak: polimorficzność, multikulturalizm, różnorodność i nieustanny dialog sztuki z odbiorcą. Celem Politiego i Kontovej było stworzenie otwartej platformy dla malarstwa, dzięki czemu doświadczanie artystycznej ekspresji odbywało się z odmiennych perspektyw: lokalnej, narodowej i ponadnarodowej. Oprócz artystów z krajów europejskich (Węgry, Rumunia, Czechy, Włochy, Polska czy Niemcy) swoje prace pokazywali także twórcy z krajów takich jak Chiny, Albania, Kosowo, Korea, Meksyk i Gruzja.
Polskie kuratorki zdecydowały się pokazać prace malarzy reprezentujących różne postawy, lecz których łączy wspólna przestrzeń poszukiwań własnej tożsamości w kontekście zmian, poszerzania i nakładania się na siebie dyskursów niezależnych od podziałów geopolitycznych. Tytuł wystawy – Fancy Success – sugeruje wieloznaczność samego terminu sukces, jego kuszący i zwodniczy charakter. Z jednej strony perspektywa zdobycia uznania motywuje artystów, lecz równie dobrze sukces może stać się celem samym w sobie – wtedy też staje się pułapką. Po międzynarodowych karierach takich artystów jak na przykład Wilhelm Sasnal czy Paulina Ołowska, sytuacja polskiego malarstwa nie jest już taka sama. Przede wszystkim przestała być postrzegana przez pryzmat lokalności. Młodzi artyści zaczęli na swój własny sposób definiować sukces, włączając w tę kategorię także współpracę z dobrymi galeriami, a co za tym idzie także sukces finansowy.
Każdy z prezentowanych artystów stanowi osobną wyspę, osobną historię. Ich tożsamość jest generowana poprzez pragnienie nie tylko tworzenia, lecz także istnienia, a zatem zaistnienia w dyskursie publicznym, bycia widzialnym i słyszalnym. Dlatego ich sztuka jest wynikiem nie tylko indywidualnych poszukiwań, lecz także określonych strategii, które mają pomóc w osiągnięciu zamierzonego celu. To jednocześnie posługiwanie się istniejącymi kodami, wykorzystywanie określonych narzędzi, stylistyk i efektów – by język stał się donośny. Polscy artyści stają wobec wyzwania zachowania własnej tożsamości, jednak malarstwo jest trudnym medium, bo łatwo może się przerodzić w pustą formę. Ale również dlatego, że może być przedmiotem wymiany. Jednak dopóki cyrkulacja występuje także na poziomie ideowym nie grozi mu fasadowość.
10 listopada 2009 roku, godzina 19.00, Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a, Kraków.