6 listopada 2009 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się spotkanie z cyklu: Warszawa w Budowie. Rozmowy pt.: Plac Defilad – studium przypadku. Celem spotkania jest zdiagnozowanie przyczyn trudności, jakie od dwudziestu lat towarzyszą próbom planowego zagospodarowania obszaru wokół Pałacu. Równocześnie, uczestnicy sesji spróbują przedstawić pozytywne i realistyczne propozycje przełamania owych trudności.
Wiceprezydent m.st. Warszawy Jacek Wojciechowicz przedstawi aktualny stan planowania inwestycji w otoczeniu Pałacu Kultury i Nauki. Architektka i urbanistka Magdalena Staniszkis przedstawi historię dwudziestoletniego sporu urbanistów i opinii publicznej, zawartego w pytaniu wysoko, czy nisko? Autor wciąż obowiązującego planu zagospodarowania tego obszaru, architekt Michał Borowski omówi prawne i ekonomiczne przeszkody, które – w jego ocenie – spowalniają urbanizację otoczenia Pałacu. Socjolog Edwin Bendyk mówić będzie o zmianach społecznych towarzyszących zmianom architektonicznym i urbanistycznym w centrum Warszawy. Architektka Aleksandra Wasilkowska zreferuje nowe, organiczne tendencje w projektowaniu wielkich miast.
Podczas spotkania rzecznik Urzędu m.st. Warszawy Tomasz Andryszczyk przedstawi także koncepcję nowej inwestycji miejskiej w sąsiedztwie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – tzw. dworca rowerowego, wzorowanego na istniejącym w Chicago bike station. Wstępna koncepcja zakłada wzniesienie pawilonu rekreacyjno-usługowego na wprost Pałacu Młodzieży, który mieściłby bezpieczny parking dla rowerów, szatnie i prysznice, a także kawiarnię. Ratusz analizuje obecnie możliwość organizacji konkursu architektonicznego na taki obiekt i jego realizację do roku 2012.
Uczestnicy:
wiceprezydent miasta stołecznego Warszawy Jacek Wojciechowicz,
socjolog i publicysta Edwin Bendyk,
architekt Michał Borowski,
architektka Magdalena Staniszkis,
architektka Aleksandra Wasilkowska
Prowadzenie: Joanna Mytkowska
6 listopada 2009 roku, godzina 18.oo, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, Warszawa.