Wydawnictwo Austeria przedstawia serię Joseph Roth. Dzieła zebrane. W lutym ukazały się pierwsze tomy: Hiob, Krypta kapucynów oraz Fałszywa waga.
Joseph Roth, Hiob. Powieść o człowieku prostym, przekład Józef Wittlin, wstęp Jerzy Pilch
Hiob. Powieść o człowieku prostym to historia Mendla Singera – pobożnego, bogobojnego i prostego Żyda, wykonującego skromny zawód nauczyciela. W uwspółcześnionej wersji biblijnej opowieści Mendel, doświadczywszy nieznośnych cierpień i straty, doczekuje cudownej odmiany losu.
Mendel Singer-Hiob Rotha sławny nie jest. Jego religijność nie jest wyjątkowa. Ale jest nieskazitelna. Czy wie o nim Bóg? Raczej nie. Szatan? Z całą pewnością. Hiob teraz to jest naród. Naród Hiobów. To zmienia proporcje. O co Bóg ma teraz pytać szatana? Czyś zwrócił uwagę na wybrany naród sług moich? W końcu książę ciemności nie jest idiotą. Sytuacja jest skomplikowana. Bóg się odwraca. Sytuacja Hioba zostaje zmultiplikowana. Bóg się odwraca. Niektórzy powiadają, że umiera.
Jerzy Pilch
Joseph Roth, Krypta kapucynów, przekład Józef Wittlin, wstęp Adam Zagajewski
W Krypcie kapucynów, kontynuacji wybitnego Marsza Radetzky’ego, Roth po raz ostatni roztacza przed czytelnikiem uniwersum Austrii. Jej główny bohater Franciszek Ferdynand, ostatni z Trottów, słoweńskiego rodu obdarzonego szlachectwem pod Solferino, przygląda się końcowi republiki austriackiej.
Roth daje swoim postaciom mnóstwo znakomicie podpatrzonych rysów, mnóstwo szczegółów psychologicznych; nieomal widzimy ich twarze, słyszymy ich śmiech i płacz, ciekawi jesteśmy ich dalszych losów, martwimy się ich porażkami – dużo bardziej zapewne niż końcem dynastii Habsburgów, o którym wiedzieliśmy przecież od dawna.
Adam Zagajewski
Joseph Roth, Fałszywa waga, przekład Aleksander Wat, wstęp Renata Gorczyńska
Akcja Fałszywej wagi rozgrywa się w galicyjskim miasteczku Złotogród na krańcach Cesarstwa, do którego przybywa Anzelm Eibenschütz, by objąć posadę cechmistrza. Cesarstwo chwieje się w posadach, już za chwilę o jego losach zdecydują gwałtowne ruchy odśrodkowe.
Jak trafnie zauważył brytyjski krytyk Julian Evans, proza Rotha ma dziewiętnastowieczny élan, natomiast jego poczucie absurdu egzystencji jest całkowicie nowoczesne i stawia go w rzędzie największych pisarzy XX wieku. Istnieje takie określenie angielskie, a poets’ poet, poeta ulubiony przez poetów. W odniesieniu do Josepha Rotha można by je zmodyfikować i nazwać go a writers’ writer. Z najwyższą atencją odnoszą się do jego twórczości nobliści Nadine Gordimer i J.M. Coetzee, autorzy przenikliwych szkiców poświęconych jego dziełu.
Renata Gorczyńska
W przygotowaniu są następne dzieła Jospeha Rotha: Marsz Radetzky’ego, Hotel Savoy, Spowiedź mordercy, Ucieczka bez kresu, Zipper i jego ojciec, Historia nocy 1002, Rodzina Bernheimów.
Jospeh Roth. Dzieła zebrane: Hiob, Krypta kapucynów, Fałszywa waga
Premiera: luty 2015 roku
Wydawnictwo Austeria