Od 26 lutego w Kamienicy Hipolitów, jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, można będzie oglądać wystawę z cyklu Artyści Przypomniani, obejmującą całokształt twórczości Daniela Mroza.
Założeniem kurator wystawy, Magdaleny Smagi, było pokazanie Daniela Mroza jako człowieka – syna, męża, ojca, osobę skrytą – a jednocześnie jako zachwyconego otaczającym światem znakomitego artystę.
Na wystawie prezentowane są młodzieńcze fascynacje Daniela Mroza, które, jak sam przyznawał, były dla niego ważną inspiracją – samoloty, automobile, parowozy, książki i wiele innych rzeczy oraz osób. Zdjęcia rodzinne pokazują jego bliskich – rodziców, brata, żonę i córkę oraz jego samego na różnych etapach życia. Wystawa przedstawia również te nieliczne zachowane przedmioty, którymi się otaczał, jak na przykład hantle do ćwiczenia bicepsów, a także pokazuje jego umiłowanie dla zwierząt, szczególnie kotów, oraz ich wpływ na jego twórczość. Można się więc na niej zapoznać z pracami o kociej tematyce, takimi jak popielniczka, prezentem od żeglarza Andrzeja Urbańczyka – odlewem z brązu w formie kociej głowy, czyli kotem Myszołowem, uczestnikiem rejsów – a także z fajansową figurą kota – prezentem z okazji 70. rocznicy urodzin od przyjaciół nie tylko z Przekroju.
Wszystko, czym się otaczał, było dla niego inspiracją, dlatego wątek ten został rozwinięty w kierunku jego warsztatu pracy. Komentarzem do wystawy są cytaty z wywiadów, których udzielał Daniel Mróz, a więc są jego osobiste spostrzeżenia i wyjaśnienia.
W dalszej kolejności pokazana jest twórczość Daniela Mroza, z której był najbardziej znany i dzięki której był rozpoznawalny. Zwiedzający dowiedzą się, jak przebiegał proces twórczy artysty – od szkiców, pomysłów do efektu końcowego. Podstawą tej części ekspozycji są oryginalne szkice i rysunki Mroza, obok których prezentowane są finalne dzieła zamieszczone w czasopismach i książkach. W grupie tych prac znajdą się zarówno projekty okładek i ilustracje książkowe, jak i ilustracje wraz z szatą graficzną dla Przekroju.
Ta różnorodna twórczość artysty widoczna jest również w ważnej dziedzinie sztuki, jaką uprawiał – scenografii teatralnej. Postaci i przedmioty wykreowane na potrzeby książek czy czasopism mają odbicie również w kostiumach i scenografii teatralnej. Na wybranych przykładach prezentowane są teatralne projekty kostiumów i scenografii oraz plakatów i programów teatralnych.
Wystawę wzbogaca audycja radiowa pt. Teatr Daniela Mroza autorstwa Tatiany Drzycimskiej.
Ekspozycja nie powstałaby, gdyby nie uprzejmość córki artysty, pani Łucji Mróz-Raynoch, która posiada przeogromny zbiór dzieł ojca.
Kurator wystawy, Magdalena Smaga
Artyści Przypomniani. Daniel Mróz
Od 26 lutego do 10 maja 2015 roku
Kamienica Hipolitów w Krakowie