Od 1 do 6 lipca w Warszawie uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Kontakt Improwizacji będą mieli okazję rozwijać aspekt performatywny improwizacji kontaktowej – w odróżnieniu od pierwszych pięciu edycji, które były bardziej skoncentrowane na aspekcie społecznym i edukacyjnym. Wydarzenie po raz szósty organizuje Fundacja Artystyczna PERFORM.
Contact Improvisation (CI) – nazywana w Polsce improwizacją kontaktową, kontakt improwizacją lub improwizacją w kontakcie – jest dziedziną tańca, która swoje korzenie ma w tańcu współczesnym i łączy różne formy pracy z ciałem, od elementów akrobatyki, przez jogę, po medytację. To forma improwizacji ruchowej, w której kluczowym elementem jest kontakt z drugą osobą/grupą osób oraz kontakt z podłogą. Ciało i ruch stają się narzędziem i sposobem komunikacji – dzięki korzystaniu z wielu różnych elementów, elastycznie dostosowywanych do psychofizycznych możliwości tańczących. CI opiera się na założeniu, że każdy ma swoje unikalne warunki do ruchu tanecznego i każdy może je rozwijać.
Świadomość ciała
Anatomia i mechanika ruchu, kinetyczne właściwości ciała, grawitacja i jej oddziaływanie na ruch są bazą pracy warsztatowej w kontakt improwizacji. Skupiamy się na holistycznym procesie poznawczym – oprócz aspektu fizycznego ważnym elementem jest także praca z energią, obecnością umysłu i emocji w tańcu. W ten sposób wykreowany podczas improwizacji kontaktowej taniec opiera się na dialogu pomiędzy świadomością ciała a umiejętnością rozpoznawania i wykorzystania stanów umysłu.
Wiedza i rozwój
Warsztaty, laboratoria i pozostałe techniki pracy z kontakt improwizacją, skoncentrowane są na obecności, w której decyzje podejmuje się na bieżąco, reagując na sytuację i propozycje płynące od innych ludzi. Uczymy się, jak świadomie korzystać z inteligencji ciała i poszukiwać najlepszych rozwiązań ruchowych – korzystając z własnej intuicji, otwartości, zaufania do siebie i innych. Dzięki temu dowiadujemy się, jak integrować predyspozycje fizyczne z umiejętnościami technicznymi. Słuchanie swojego ciała oznacza słuchanie siebie – to podstawa do kreowania pięknej improwizacji w tańcu, ale także wielu umiejętności przydatnych na co dzień, związanych z budowaniem własnej tożsamości, relacji z ludźmi i ze światem. W tańcu – tak jak w życiu – liczy się prawdziwość i umiejętność takiego improwizowania, które daje nam dobre doświadczenia. Taniec ma być wolny, lekki i prosty.
Obecność w improwizacji kontaktowej
Improwizacja jest jedną z najciekawszych, a zarazem bardzo wymagających metod kreacji scenicznej – pozwala ukazać prawdziwe i unikatowe przejawy własnej wrażliwości, wymagając jednocześnie ogromnej otwartości i utrzymywania ciągłej obecności w działaniu. Ruch improwizowany to nie tylko dokonywanie wyborów, ale często też sprawdzian kreatywności. Praca w grupach zadaniowych, kreacja postaci, interakcja z obiektem i przestrzenią, konsekwencja w ruchu, płynność i plastyczność w podejmowaniu decyzji podczas ruchu improwizowanego, odnajdywanie oryginalnych jakości ruchowych – to niektóre z elementów pracy warsztatowej w kontakt improwizacji.
W tym roku na wydarzenie zostali zaproszeni znakomici nauczyciele oraz tancerze:
- Mirva Makinen – Finlandia
- Daniela Schwartz – Argentyna/Francja
- Eckhard Müller – Niemcy/Francja
- Iwona Olszowska – Polska
- Ralf Jaroshinski – Niemcy/Brazylia
Festiwal będzie poprzedzony specjalnym projektem, skierowanym do tancerzy – SKIN, podczas którego nauczyciele: Daniela Schwartz i Eckhard Müller wraz z uczestnikami postarają się odnaleźć odpowiedź na pytanie Jak osiągnąć najwyższy stan gotowości improwizacji i pełną obecność podczas akceptacji nieznanego ? Jak uzyskać dostęp do wszystkich jego możliwości?. Warsztaty, trwające od 27 do 30 czerwca, zakończą się wieczornym performansem pierwszego dnia Festiwalu, czyli 1 lipca 2015.
VI Międzynarodowy Festiwal Kontakt Improwizacji Warsaw Flow
Fundacja Artystyczna PERFORM
1 – 6 lipca 2015 roku
Warszawa