15 listopada 2009 roku od godz. 11.00 w warszawskim Domu Spotkań z Historią rozpoczyna się Niedziela ormiańska. W programie: zwiedzanie wystawy Z widokiem na Ararat. Losy Ormian w Polsce, pokazy filmów i opowieści o historii Ormian na ziemiach polskich, Spacer ormiański – śladami Ormian po Warszawie, zabawy dla dzieci, nauka alfabetu ormiańskiego i punkt kaligrafowania imion po ormiańsku oraz bistro Hayka Srapionyana z ormiańskimi smakołykami.
Niedziela ormiańska powiązana jest z trwająca w Domu Spotkań z Historią wystawą multimedialną Z widokiem na Ararat. Losy Ormian w Polsce.
Multimedialna ekspozycja ukazuje historię, kulturę i życie codzienne Polaków pochodzenia ormiańskiego i Ormian żyjących w Polsce, którzy kultywują swoje zwyczaje z dala od rodzimego kraju. Wystawa została przygotowana przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich we współpracy z Domem Spotkań z Historią. Na ekspozycji wykorzystano fotografie archiwalne i współczesne, wspomnienia Ormian, fragmenty filmów, dokumenty oraz muzykę ormiańską. Oryginalna aranżacja autorstwa pracowni Kłaput Project przywodzi na myśl wnętrze ormiańskiego kościoła. Wkraczamy w fascynujący świat wierzeń i tradycji narodu o wielowiekowej historii i bogatej kulturze. Historia przeplata się ze współczesnością – młodsze pokolenia opowiadają o przodkach.
Historia Ormian przedstawiona jest na przykładzie osób, które los związał z Polską – kupców, rzemieślników, właścicieli ziemskich, nauczycieli, księży, działaczy społecznych… Niektóre z przedstawionych rodzin przybyły do Rzeczpospolitej jeszcze w XIV wieku. Na wystawie poznamy m.in. XIX-wieczny testament Antoniny Abgarowiczowej i przejmującą relację Arusiak Awdalian – Ormianki, której rodzina musiała uciekać przed Turkami w 1915 roku. Pojawiają się też wspomnienia o rodzinach zesłanych na Syberię, Ormianach będących w armii Andersa, uczestnikach Powstania Warszawskiego. Na wystawie można też zobaczyć współczesne sceny z życia mniejszości ormiańskiej, m.in. ceremonię zaślubin, filmy dokumentalne z wypowiedziami Ormian, w których odpowiadają na pytanie o ormiańską tożsamość, oraz blisko 100 portretów fotograficznych wykonanych przez Zbigniewa Kordysa, fotografa ormiańskiego pochodzenia. Ekspozycję uzupełniają informacje o Armenii i historii Ormian w Polsce. Całości towarzyszy muzyka zespołu Armenian Navy Band.
15 listopada, godz. 11.00, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa