W Muzeum Historycznym Miasta Łodzi można oglądać wystawę pt. "Łódź. Portret miasta. Malarstwo, grafika, rysunek, fotografia ze zbiorów Muzeum Historii Miasta Łodzi". Koncepcja wystawy zrodziła się w oparciu o pokaźną kolekcję malarstwa, grafiki, rysunku i fotografii znajdującą się w zbiorach Muzeum Historii Miasta Łodzi.
Wystawa jest prezentacją o układzie chronologicznym mającą na celu unaocznienie zachodzących w mieście zmian, nie tylko w architekturze i urbanistyce, ale także w jego społeczeństwie i kulturze. Ekspozycja nie jest wyłącznie klasyczną prezentacją dzieł sztuki. Celem wystawy jest ukazanie najpełniejszego wizerunku Łodzi w XIX i XX wieku na podstawie źródeł ikonograficznych znajdujących się w zbiorach Działu Sztuki oraz Dział Historii i Kultury naszego Muzeum. Malarstwu, grafice i rysunkowi z XX wieku towarzyszą grafiki, druki ( pocztówki, winiety zakładów przemysłowych, albumy ) i dokumenty (m.in. świadectwa cechowe) z XIX wieku oraz fotografie wykonane w XIX i XX wieku.
Na ekspozycji przedstawione jest malarstwo m.in. Władysława Podkowińskiego, Konstantego Mackiewicza, Leny Kowalewicz, Jerzego Krawczyka, Wiesława Garbolińskiego, Wacława Kondka, Benona Liberskiego, Heleny Tchórzewskiej oraz Zygmunta Zagańczyka. Współczesna grafika i rysunek to m.in. dzieła: Leszka Rózgi, Antoniego Suchanka, Teofila Jóźwiaka, Andrzeja Bartczaka, Jana Lipskiego, Stanisława Ibisa-Gratkowskiego, Witolda Warzywody, Pawła Kędzi oraz Artura Preisa. Ponadto na wystawie pokazane są litografie z widokami miasta (reprodukcje) Władysława Walkiewicza z 1853 r., zdjęcia znanego fotografa łódzkiego Bronisława Wilkoszewskiego przedstawiające m.in. zabudowę i mieszkańców Łodzi z końca XIX wieku, widokówki z czasów I wojny światowej, fotografie Włodzimierza Pfeiffera, Alfreda Kissa, pocztówki z łódzkiego getta i okupowanego miasta. Okres Łodzi powojennej przedstawiony został na podstawie zdjęć autorstwa Ignacego Płażewskiego, Władysława Kraski, Andrzeja Wacha, Bogdana Kopani i Kazimierza Janaszewskiego.