18 marca w Małej Auli Wielkiej Zbrojowni ASP w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy Podmiotowość miejsca. Artystą, którego prace zobaczą odwiedzający jest Franciszek Duszeńko.
Franciszek Duszeńko był rzeźbiarzem, który poświecił swoją twórczość głównie pracy nad nowoczesną formą pomnika. Była ona dla niego wyzwaniem, które próbował realizować łącząc rzeźbę z przestrzenią, dla której projektował pomnik. Realizacje poprzedzał licznymi szkicami. Założenie pomnikowe miało współgrać z przestrzenią poprzez formę i ideę. Do realizacji pomników zapraszał architektów, m.in. Adama Haupta. Oprócz prac pomnikowych Franciszek Duszeńko stworzył szereg nadzwyczaj udanych podobizn rzeźbiarskich o pogłębionym psychologicznym wyrazie oraz aktów, czy torsów, w których reminiscencje antyku przenikają się ze świeżością i nowoczesnością spojrzenia.
Franciszek Duszeńko – urodził się w 1925 roku w Gródku Jagiellońskim k. Lwowa. Zmarł w 2008 roku w Gdańsku. Był artystą rzeźbiarzem, pedagogiem. Przez jego pracownię przewinęli się artyści, którzy swoim nieprzeciętnym stosunkiem do twórczości wpisali się do historii rzeźby i sztuki polskiej. W latach 1942–1944 studiował w Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych we Lwowie, w pracowni prof. Mariana Wnuka. Należał do Armii Krajowej we Lwowie. Od 3 lipca 1944 do 8 maja 1945 roku był więźniem obozów koncentracyjnych: Gross Rosen, Oranienburg oraz Sachsenhasen. Po wyzwoleniu przebywał w Warszawie, Zakopanem i Łodzi, próbował odnaleźć swojego lwowskiego profesora Mariana Wnuka. Po wojnie, najpierw do 1947 roku kontynuował naukę w Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego w Łodzi, a następnie studia w pracowni prof. Mariana Wnuka w PWWSP (obecnie ASP) w Gdańsku. Uzyskał dyplom w 1952 roku. W roku 1950 rozpoczął pracę pedagogiczną w PWSSP w Gdańsku w charakterze asystenta, którą zakończył w 2001 roku w stopniu profesora. Do 2001 roku sprawował opiekę pedagogiczna nad dyplomantami. Autor licznych recenzji na stopnie docenta i profesora. Członek ZPAP.
Wystawa Podmiotowość miejsca. Franciszek Duszeńko
Od 18 marca do 28 marca 2015 roku
Wernisaż: 18 marca 2015, godzina 18.00
Mała Aula Wielkiej Zbrojowni ASP w Gdańsku