20 marca w szczecińskiej Filharmonii kolejny koncert z cyklu Passionato. Koncerty w tym cyklu to spotkania z najznamienitszymi dyrygentami, znanymi i oklaskiwanymi w największych salach koncertowych świata. Tym razem szczecińskich filharmoników poprowadzi dyrygent – Frieder Bernius.
Frieder Bernius to znakomity niemiecki mistrz batuty, cieszący się uznaniem na całym świecie, zarówno jako dyrygent jak i nauczyciel. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym zespołów: Kammerchor Stuttgart, Barockorchester Stuttgart, Hofkapelle Stuttgart i Klassische Philharmonie Stuttgart.
Jest uznanym wykonawcą muzyki dawnej. Prowadząc koncerty chóralne a cappella z muzyką Monteverdiego, Bacha, Händla, Mozarta, Beethovena, Fauré i Ligetiego, czy dyrygując utworami scenicznymi Mendelssohna lub symfoniami Haydna, Burgmüllera i Schuberta, Frieder Bernius zawsze dąży do dźwięku, który jest jak najbardziej zbliżony do oryginalnego, historycznego wykonania, ale jednocześnie w jego interpretacjach można odnaleźć indywidulny, niewątpliwie osobisty charakter. Pasjonuje się również odkrywaniem oper XVIII-wiecznych, jak i premierowymi wykonaniami oper współczesnych kompozytorów.
Na program koncertu składają się trzy dzieła Josepha Haydna. W życiu słynnego klasyka wiara była bardzo istotną sferą, stąd też znaczną część w jego dorobku kompozytorskim zajmują utwory religijne.
Jako pierwsza zabrzmi jedna z symfonii londyńskich – Symfonia nr 95 cmoll. Kompozycja, w której Haydn pragnął kontynuować wielkie dokonania Mozarta na gruncie muzyki symfonicznej, powstała po śmierci wielkiego mistrza. Pomimo minorowej tonacji, w Symfonii dominuje pogodny nastrój.
Salve Regina to antyfona ku czci Najświętszej Maryi Panny. Zróżnicowana obsada, wyjątkowy liryzm i wzniosły nastrój, czynią ten utwór szalenie interesującą pozycją w programie. Jako głosy solowe w tym utworze wystąpią: Sarah Wegener – sopran, Susanne Langner – alt, Robert Buckland – tenor i Jens Hamann – baryton, a partię organową wykona Hanna Dys.
Na koniec zabrzmi jedna z najcenniejszych kompozycji Haydna – Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu w pierwotnej, orkiestrowej wersji. Dzieło cieszyło się dużym powodzeniem, co zapoczątkowało serię przeróbek utworu, a ostateczna wersja powstała po dodaniu chóru i głosów solowych do orkiestry. Siedem sonat, poprzedzonych introdukcją a zwieńczonych brawurowym Il Terremoto (trzęsienie ziemi, zmartwychwstanie), przenosi słuchacza na Golgotę.
Passionato | Frieder Bernius
20 marca 2015 roku
Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza