W dniach od 19 do 20 listopada 2009 roku w Krakowie odbędzie się druga edycja Konferencji EKON – Kultura. Społeczności. Innowacje. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji będzie Creative Economy w praktyce. Profesjonalizacja sektora kultury i przemysłów kreatywnych. Organizatorem konferencji jest Klaster Przemysłów Kultury i Czasu Wolnego INRET.
Konferencja skierowana jest do menedżerów kultury, artystów, przedstawicieli sektora publicznego, pozarządowego, a szczególnie biznesu. Przebieg Konferencji EKON 2009 zostanie zarejestrowany i dystrybuowany będzie na płytach CD oraz zamieszczony na stronie internetowej www.youtube.com. Patronat honorowy nad Konferencją objął Prezydent Miasta Krakowa oraz Marszałek Województwa Małopolskiego.
Głównym zamierzeniem konferencji jest omówienie:
- szans i warunków rozwoju przemysłów kreatywnych skupionych w ramach sieci współpracy i wzajemnych powiązań kooperacyjnych zwanych klastrami
- zagadnieniu profesjonalizacji zarządzania sektorem kultury w Polsce
- roli menedżerów projektów oraz wykorzystania narzędzi informatycznych w zarządzaniu
- prezentacja przykładów dobrych praktyk z Polski i ze świata
Wśród zaproszonych gości są m.in.:
Stanisław Trzciński – Dyrektor Zarządzający STX Jamboree (Warszawa)
Tomik Grewiński – Dyrektor Generalny Kayax (Warszawa)
Mariusz Adamiak – Prezes Adamiak Jazz Sp. z o.o. (Warszawa)
Krzysztof Gałkowski – Instytut Adama Mickiewicza (Warszawa)
Ewa Gołębiewska – Dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.
Wnioski z Konferencji posłużą jako materiał do opracowania dokumentu nazywanego roboczo Foresight dla przemysłów kreatywnych 2020. i będącego analizą bieżącego stanu gospodarki kreatywnej w Polsce, a jednocześnie określeniem szans i barier dla jej rozwoju w najbliższych kilkunastu latach.
Pierwszy dzień ma charakter dyskusji panelowej. Miejscem spotkania jest krakowskie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Naczelne tematy poruszane przez prelegentów to m.in.: rola creative economy w polityce regionalnej miast i regionów; mechanizmy wspierania przemysłów kreatywnych z perspektywy instytucji odpowiedzialnych za tworzenie i realizację polityk lokalnych i regionalnych; funkcjonowanie klastrów, dzielnic i miast kreatywnych, przykłady dobrych praktyk w regionach i miastach Europy Zachodniej. Dodatkowo w ramach obrad zostanie przedstawiony projekt Nova Park, zakładający rewitalizację części terenów zakładu Mittal Steel w Nowej Hucie, z przeznaczeniem na działalność czystego biznesu, udostępniający przestrzeń do działań rekreacyjnych i kulturalnych, dając artystom szansę na komercjalizację ich idei. Drugiego dnia odbędą się warsztaty, równolegle: muzyczny (w klubie Lizard King) i filmowy (w kinie ARS). Każdy z nich będzie prowadzony przez zespoły eksperckie składające się z artystów oraz menedżerów z Polski i z zagranicy.
Konferencja EKON – Kultura. Społeczności. Innowacje
Creative Economy w praktyce. Profesjonalizacja sektora kultury i przemysłów kreatywnych
Czwartek, 19 listopada 2009
godzina 11.00 – 18.00 / Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26)
Piątek, 20 listopada 2009
godzina 11.00 – 18.00 / Kino Ars (ul. świ Jana 6)
Piątek, 20 listopada 2009
Godzina: 11.00-18.00 / Klub Lizard King (ul. św. Tomasza 11a)
Szczegółowe informacje, program Konferencji i formularz rejestracyjny znajduje się pod adresem http://www.konferencjaekon.pl/