15 kwietnia w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku odbędzie się spotkanie z Natalią Saratą Czyje peryferie? Sztuka i emancypacja wsi.
Pomysłodawcą spotkanie na temat peryferii oraz sztuki i emancypacji wsi jest Michał Łagowski, absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Gościem spotkania będzie Natalia Sarata z Fundacji Przestrzeń Kobiet, która przybliży uczestnikom i uczestniczkom projekt Spoza centrum widać więcej będący drugą częścią raportu Niewidocznych (dla) społeczności o sytuacji społecznej lesbijek i kobiet biseksualnych mieszkających na terenach wiejskich i w małych miastach w Polsce.
Spotkanie z Natalią Saratą z Fundacji Przestrzeń Kobiet będzie okazją do przyjrzenia się temu, co można określić mianem folklorystycznego paraliżu. Dlaczego większość dotychczasowych inicjatyw skupiających się na temacie pańszczyzny, wsi i peryferii unikała tematów związanych z ciałem, opresją, seksualnością, patriarchatem? Dlaczego nie zauważały ich związku z przemocą ekonomiczną? – mówi Michał Łagowski.
Natalia Sarata – jest działaczka feministyczną i lesbijską, współzałożycielką Fundacji Przestrzeń Kobiet. W jej ramach m.in. członkini zespołów projektów Niewidoczne (dla) społeczności (2011–2012) i Spoza centrum widać więcej (2014–2015), które podejmują temat metrocentryczności ruchów emancypacyjnych (w tym szczególnie ruchu LGBT), a także dyskryminacji krzyżowej kobiet nieheteroseksualnych ze względu na płeć, miejsce zamieszkania (wieś, małe miejscowości) i orientację seksualną. Edukatorka antydyskryminacyjna i genderowa, prowadziła m.in. warsztaty dla działaczek społeczności wiejskich/społeczności lokalnych w ramach programu Kobiety i Rozwój (2007–2010). Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Pochodzi ze Szczawnicy, mieszka w Krakowie via Zakopane.
Michał Łagowski – jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uzyskał dyplom w pracowni prof. Grzegorza Klamana w 2013 roku. W ostatnim czasie brał udział w kilku lansiarskich wystawach, których przywołanie tutaj potwierdzałoby tylko fakt, że mówienie o peryferiach ma sens, ale wówczas, gdy robimy to z perspektywy miejskiej i instytucjonalnej. Swoją praktykę artystyczną wiąże ze sposobami negocjowania tego, co polityczne i estetyczne. Mieszka i pracuje w swojej rodzinnej wsi.
Spotkanie z Natalią Sarą Czyje peryferie? Sztuka i emancypacja wsi
Prowadzenie: Michał Łagowski
15 kwietnia 2015 roku, godzina 18.00
Instytut Kultury Miejskiej
Gdańsk