10 kwietnia w Galerii Sztuki Współczesnej Arttrakt we Wrocławiu odbędzie się otwarcie wystawy Adama Martyniaka pt. Ustrój ruderalny.
Najnowszy projekt Adama Martyniaka może być traktowany jako manifestacja wolności materii, uniezależnionej od kultu struktur myślowych, wielkich teorii, a z drugiej strony możliwości jej zawłaszczenia i inicjacji jej swobodnych dalszych przemian. Prace pokazywane na wystawie sytuują się na pograniczu malarstwa i formy przestrzennej. Istotą staje się materiał – substancja niemalarska – masa bitumiczna, olej lniany, dyspresja asfaltowa, rzeczy znalezione oraz sam proces twórczy, w którym dużą rolę odgrywa przypadek. Paradoksalnie materia dzieła, procesy jakim zostanie poddana w czasie, zestawiona jest z geometrycznymi podziałami kompozycyjnymi, co stanowi pewną próbę okiełznania materii.
Prace Martyniaka są niejako kolejnym ogniwem przemian – przemian, które sygnalizuje sam tytuł wystawy. Ruderalny to przymiotnik odnoszący się do terenów wyniszczonych przez działalność człowieka, które charakteryzuje specyficzna flora – ruderalna. Taką roślinność cechuje najwyższa tolerancja na niekorzystne warunki wytworzone przez człowieka. Jest ona naszym najwierniejszym kompanem w ciągle nabierającym prędkości obrocie materią. W odniesieniu do siedlisk, ruderalnymi nazywamy przydroża, wydepczyska, pobocza autostrad, torowiska, dworce, porty, szczeliny murów, dachów, dróg, hałdy górnicze, poprzemysłowe oraz wysypiska śmieci. Artysta zdaje się więc pytać: Co jest kolejnym ogniwem tych przemian? Co może być kolejnym ich produktem?
Ida Smakosz-Hankiewicz
Adam Martyniak – urodził się w 1988 roku w Kędzierzynie-Koźlu. Związany z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych. Dyplomant pracowni Malarstwa prof. Piotra Błażejewskiego, ad. Anny Kołodziejczyk oraz pracowni Multimediów prof. Pawła Jarodzkiego.
Adam Martyniak – Ustrój ruderalny
Wernisaż 10 kwietnia 2015 roku, godz. 19.00
Wystawa otwarta od 10 kwietnia do 6 maja 2015 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Arttrakt we Wrocławiu