W Galerii Krytyków Pokaz w Warszawie jeszcze do 10 września można oglądać wystawę: Dydo Poster Collection.
Galeria Plakatu w Krakowie założona została w 1985 roku przez Krzysztofa Dydo. Mieści się na Stolarskiej, tuż przy Małym Rynku, w zabytkowych Kramach Dominikańskich. Od początku istnienia stała się najważniejszym w Polsce miejscem spotkań zarówno artystów jak i tych wszystkich, których interesuje polski plakat artystyczny. Promuje polski plakat, wydaje i sprzedaje katalogi, plakaty i kartki pocztowe z reprodukcjami plakatów, realizuje wystawy plakatów w kraju i za granicą, organizuje różne tematyczne konkursy na plakat. Oferuje swoim klientom blisko 2000 tytułów plakatów ponad stu polskich grafików. Są wśród nich plakaty m.in. Henryka Tomaszewskiego, Romana Cieślewicza, Jana Lenicy, Jana Młodożeńca, Waldemara Świerzego, Franciszka Starowieyskiego, Andrzeja Klimowskiego, Eugeniusza Geta Stankiewicza, Jerzego Czerniawskiego, Wiesława Rosochy, Wiktora Sadowskiego, Władysława Pluty, Mieczysława Górowskiego, Romana Kalarusa, Stasysa Eidrigevićiusa, Leszka Żebrowskiego, Tomasza Bogusławskiego, Mirosława Adamczyka, Wiesława Grzegorczyka. Obok dorobku uznanych twórców Krzysztof Dydo ułatwia start młodym artystom, kontynuujących najlepsze tradycje polskiego plakatu artystycznego. Do osiągnięć Galerii Plakatu należy zorganizowanie pięciu wielkich wystaw, którym towarzyszyły starannie wydane katalogi: "100 lat polskiej sztuki plakatu 1891-1992" (1993), "Mistrzowie polskiej sztuki plakatu" (1995), "Polski plakat filmowy – 100 lat kina w Polsce" (1996), "Polski plakat teatralny 1899-1999" (2000), "Plakaty 1989-2001" (2001) oraz realizacja kolejnych, imponujących edycji Festiwalu Plakatu w Krakowie.
Galerii Plakatu nie byłoby bez imponującej kolekcji plakatów: Krzysztof Dydo Collection, której rodowód sięga drugiej połowy lat 50. ubiegłego wieku. Wtedy to kilkunastoletni uczeń jednej z krakowskich szkół zaczął zbierać plakaty. Aby zdobyć upatrzone graficzne dzieło uciekał się do przeróżnych sposobów. Dzisiaj jego kolekcja liczy około 40000 plakatów. Ponad 120 z nich to plakaty specjalnie zaprojektowane i wydrukowane do wystaw, które Krzysztof Dydo zrealizował w wielu krajach w różnych zakątkach świata. O Krzysztof Dydo Collection pisały i piszą polskie i zagraniczne pisma poświęcone sztuce, odnotowuje wiele renomowanych międzynarodowych przewodników po Krakowie i Polsce.
Instytucja: Krzysztof Dydo
Kolekcjoner, wydawca, impresario, kurator i organizator wystaw, właściciel imponującej kolekcji plakatów „Krzysztof Dydo Collection”, współwłaściciel Galerii Plakatu w Krakowie, łowca utalentowanych projektantów plakatu na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (i nie tylko), pomysłodawca Festiwalu Plakatu w Krakowie…
Ja zacząłem zbierać plakaty w 1981 roku. Nie miałem pojęcia, że ktoś poza mną w Polsce może się tym interesować. Wkrótce dowiedziałem się, że w Krakowie już od ponad 20 lat plakaty zbiera Krzysztof Dydo. Krzysztofa poznałem na spotkaniu kolekcjonerów plakatów w Poznaniu. Pojawiłem się tam z jakimś zbiorem zupełnie „zielony”. Krzysztof czuł się na tych spotkaniach jak ryba w wodzie. Dwoił się i troił, kontaktował się ze wszystkimi. A przyjeżdżali tam najlepsi kolekcjonerzy z całego świata. Z przyjemnością wszedłem do tej wyjątkowej rodziny pasjonatów. Byłem dumny, gdy w którymś katalogu Krzysztofa znalazłem wzmiankę o nowym zbieraczu – Włodku Orle.
Moja kolekcja rosła. Zacząłem realizować wystawy, wydawać plakaty. Ale wszystko to robiłem w cieniu Krzysztofa. Jego nie dogonisz. Wydał ponad 120 plakatów, zrealizował kilkaset wystaw. Jeden facet. A jest także dobrym mężem i ojcem czterech córek.
O stosunku Krzysztofa do plakatu najlepiej świadczy jego wypowiedź, zamieszczona w katalogu tegorocznego Festiwalu Plakatu w Krakowie: „Polski plakat to skarb, który należy pielęgnować. Wielu nam go zazdrości. To się czuje będąc za granicą. To nasza nieustająca dobra wizytówka. Jak Chopin w muzyce, a Wajda w filmie".
W wieku 60 lat mówi, że chyba musi trochę zwolnić. Bo plakatem zajmuje się już prawie 50 lat. Należy mu się jakaś dobra emerytura. Tylko kto go zastąpi w tym co robi? Krzysiu, pomęcz się jeszcze trochę z nami.
Włodzimierz Orzeł
Galeria Krytyków Pokaz ul. Krakowskie Przedmieście 20/22 czynna: wt. – pt. 11.00-17.00, sob. 12.00-16.00