Ośrodek Karta i Dom Spotkań z Historią w Warszawie zapraszają na premierę książki Friedricha Kellnera Dziennik sprzeciwu. Tajne zapiski obywatela III Rzeszy 1939–1942. Spotkanie odbędzie się 21 kwietnia o godz. 18.00.
W rozmowie wezmą udział:
- dr hab. Andrzej Kopacki, literaturoznawca z Instytutu Germanistyki UW, redaktor miesięcznika Literatura na Świecie, autor tłumaczenia;
- prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król, historyk, politolog, dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN, autor wstępu i posłowia;
- oraz dr Jens Boysen, badacz totalitaryzmów w XX wieku z Niemieckiego Instytutu Historycznego.
Spotkanie poprowadzi red. Agnieszka Lichnerowicz (TOK FM).
Dziennik sprzeciwu. Tajne zapiski obywatela III Rzeszy 1939–1942 (seria Świadectwa. Niemcy XX wiek) to świadectwo zwykłego Niemca, który sugestywnie opisuje codzienność niemieckiej prowincji w latach II wojny światowej. Kellner, nie mogąc występować jawnie przeciwko totalitaryzmowi, tropi zakłamanie faszystowskiej propagandy i zadaje kłam tezie, jakoby Niemcy nie byli świadomi okrucieństw hitleryzmu. Tajny dziennik, pisany jako przestroga dla przyszłych pokoleń, został opublikowany dopiero w 2011 roku. Wzbudził w Niemczech żywą dyskusję i stał się bestsellerem.
Kto ponosi winę? Naród bez głowy. Podeptanie demokracji i przekazanie władzy nad niemal osiemdziesięcioma milionami ludzi jednemu człowiekowi jest czymś tak okropnym, że trzeba drżeć na myśl o tym, co nadejdzie.
Friedrich Kellner
Friedrich Kellner, Dziennik sprzeciwu. Tajne zapiski obywatela III Rzeszy 1939–1942
Spotkanie promocyjne
21 kwietnia 2015 roku, godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią w Warszawie