W dniach od 7 do 14 grudnia 2009 roku w Krakowie potrwa 2. Międzynarodowy Festiwal Teatralny BOSKA KOMEDIA. Na najlepsze spektakle ubiegłego sezonu (INFERNO), przegląd twórczości najciekawszych młodych reżyserów (PARADISO), oraz spotkania z wybitnymi twórcami i festiwalowymi gośćmi (PURGATORIO) – zaprasza dyrektor artystyczny, Bartosz Szydłowski oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Podobnie jak w ubiegłym roku, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ufundował pięć nagród, w wysokości 10 tysięcy złotych każda: Krakowska Nagroda Teatralna Boskiego Komedianta zostanie przyznana najlepszemu reżyserowi, za najlepszą rolę żeńską, najlepszą rolę męską, scenografię oraz muzykę do spektaklu. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski najlepszy spektakl festiwalu uhonoruje nagrodą specjalną w wysokości 100 tysięcy złotych, która trafi do teatru, wystawiającego spektakl, z przeznaczeniem na kolejne realizacje.
W ubiegłym roku, podczas pierwszej edycji Festiwalu, GRAND PRIX Festiwalu otrzymał spektakl Factory 2 w reżyserii Krystiana Lupy – nagrodę przyznano jako wyraz uznania dla połączenia niezwykłej wizji reżyserskiej, wybitnych innowacji scenograficznych oraz umiejętności aktorskich w uchwyceniu i zgłębienia znaczenia, istoty oraz metod sztuki.
Najlepszym reżyserem uznany został Jan Klata, reżyser Sprawy Dantona, uhonorowany za odważną i świeżą interpretację znanej opowieści, nowatorskiej pod względem filozoficznym i artystycznym. O przyznaniu statuetki Boskiego Komedianta 2008 zadecydowali m.in.: Stefanie Carp (dyrektor Wienerwochen, Niemcy), Marc Russell (dyrektor festiwalu Under the Radar, USA) i Iphigenia Taxopoulou (artystyczny doradca festiwalu Ingmara Bergmana w Sztokholmie oraz Athens Festival, Grecja). Także w tym roku swoją obecność na festiwalu potwierdzili krytycy, artyści i animatorzy z całego niemal świata. Spotkania, dyskusje, konfrontacje z tym, co w polskim teatrze najlepsze – tylko w Krakowie, tylko na Boskiej Komedii.
PROGRAM FESTIWALU:
INFERNO, czyli zestaw spektakli konkursowych 2. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, swój kształt zawdzięcza selekcji, dokonanej przez dwunastu najlepszych polskich krytyków teatralnych. W tym gronie znaleźli się: Jacek Cieślak, Joanna Derkaczew, Łukasz Drewniak, Jacek Kopciński, Tadeusz Kornaś, Marcin Kościelniak, Aneta Kyzioł, Wojciech Majcherek, Grzegorz Niziołek, Tadeusz Nyczek, Agnieszka Rataj, Jacek Sieradzki. Podobnie jak w roku ubiegłym, każdy oddany głos na spektakl oznaczał jeden punkt, zaś ilość zebranych punktów stanowiła sumę głosów oddanych na przedstawienie.
W konkursie Boskiej Komedii 2009 obejrzymy spektakle:
- Brygada szlifierza Karhana, reż. R. Brzyk, Teatr Nowy Łódź
- Król umiera czyli ceremonie, reż. P. Cieplak, Narodowy Stary Teatr
- Między nami dobrze jest, reż. G. Jarzyna, TR Warszawa
- T.E.O.R.E.M.A.T., reż. G. Jarzyna, TR Warszawa
- Rozmowy poufne, reż. I. Kempa, Teatr J. Słowackiego Kraków
- Trylogia, reż. J. Klata, Narodowy Stary Teatr
- Persona. Marilyn, reż. K. Lupa, Teatr Dramatyczny Warszawa
- I będzie wesele…j, reż. P. Waligórski, Teatr Bagatela Kraków
- (A)pollonia, reż. K. Warlikowski, Nowy Teatr Warszawa
Zakwalifikowany do konkursu spektakl Marat Sade (reż M. Kleczewska, Teatr Narodowy) z przyczyn organizacyjnych nie zostanie pokazany w trakcie festiwalu.
Dodatkowo, podobnie jak w ubiegłym roku – decyzją dyrektora artystycznego – do konkursu weszły dwa spektakle scen krakowskich:
- Rozmowy poufne, reż. I. Kempa, Teatr J. Słowackiego Kraków
- I będzie wesele…j, reż. P. Waligórski, Teatr Bagatela Kraków
O wynikach konkursu na najlepszy spektakl i przyznaniu statuetki BOSKIEGO KOMEDIANTA zadecyduje MIĘDZYNARODOWE JURY, złożone z wybitnych animatorów teatralnych z całego świata:
- Frie Leysen – wieloletnia dyrektorka Kunstenfestival des Arts w Brukseli, obecnie kurator Theater der Welt 2010
- Norman Armour – dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych PuSH
- Marina Davydova – dyrektor artystyczna festiwalu NET (New European Theatre) w Moskwie
- Anja Dirks – dyrektor Festiwalu Theaterformen, odbywającego się w Hannoverze.
- Alan Lockwood – amerykański krytyk teatralny, znawca teatru i dramatu współczesnego oraz teatru i filmu polskiego, piszący z perspektywy Nowego Jorku.
- Ana Marta Pizarro – nowa dyrektor odbywającego się co dwa lata Iberoamerykańskiego Festiwalu Teatralnego w Bogocie: jednego z największych i najważniejszych przeglądów teatralnych w Ameryce Łacińskiej.
PARADISO – to festiwalowy przegląd twórczości młodych polskich reżyserów, szansa na to, by na własne oczy przekonać się, jakim językiem teatr polski posługiwać będzie się już wkrótce. W tym roku w „niebiańskim” cyklu festiwalu zobaczymy:
- Werter, reż. Michał Borczuch, Narodowy Stary Teatr
- Wesele u drobnomieszczan, reż. Giovanny Castellanos, Teatr Bagatela
- Opętani, reż. Krzysztof Garbaczewski, Narodowy Stary Teatr
- Samotność pól bawełnianych, reż. Radosław Rychcik, Teatr Bagatela
- Supernova. Rekonstrukcja, reż. Marcin Wierzchowski, Teatr Łaźnia Nowa
- Ostatni taki ojciec, reż. Łukasz Witt-Michałowski, Teatr Łaźnia Nowa
- Pijacy, reż. Barbara Wysocka, Narodowy Stary Teatr
PURGATORIO – jest idealnym punktem wyjścia do dyskusji o tym, co dzieje się w festiwalowym Piekle oraz Niebie. Obok przeglądu scen krakowskich organizatorzy zapraszają także na codzienne spotkania z twórcami festiwalowymi – „Sceny dantejskie czyli Życiopisanie – ofiarowanie”, codziennie o godzinie 12 w Pawilonie Wyspiańskiego prowadzić będą Maryla Zielińska i Rafał Węgrzyniak. Na scenie zobaczymy:
- Rękodzieło Artystyczne, reż. Filip Budwell, Teatr Figur Kraków
- Dr K. Hommage a Franz Kafka, reż. Wiesław Hołdys, Stowarzyszenie Teatr Mumerus
- Moja Molinezja, reż. P. Kamza, Teatr Łaźnia Nowa
- Skrzyneczka bez pudła, reż. A. Sadowski, Teatr Ludowy
- Lęki poranne, wg Grochowiaka, reż. P. Sieklucki, Teatr Nowy