1 maja Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otworzyło sezon rowerowy, proponując trzy trasy, które połączyły oddziały Muzeum w tematyczną całość. Rowerowe zwiedzanie Krakowa łączy aktywny wypoczynek z chwilą refleksji w muzealnych salach.
Będąc konsekwentnym w przemierzaniu drogi, można zyskać tańsze lub darmowe bilety wstępu do oddziałów Muzeum. Aby otrzymać zniżkę i darmowy wstęp do obiektów, należy podążać wyznaczoną trasą i zbierać w kasach oddziałów MHK pieczątki. Ważna jest kolejność odwiedzanych miejsc – powinna być zgodna z przebiegiem trasy. Uczestnikami wycieczek mogą być zarówno wymagający rowerzyści, jak i amatorzy rekreacyjnej, spokojnej jazdy.
Trasa nr 1: Historie i tajemnice Krakowa z czasów II wojny światowej
Odkryj najciekawsze miejsca Krakowa, które były świadkiem trudnych i ciężkich lat niemieckiej okupacji. Odwiedź dawną siedzibę gestapo, miejsca związane z historią kultury żydowskiej na Kazimierzu, poznaj losy bohaterów, którzy ryzykowali własnym życiem, próbując pomagać i ratować prześladowanych. Ta trasa to niezapomniana lekcja historii.
Trasa obejmuje cztery oddziały Muzeum:
- Ulica Pomorska – tu znajdowało się więzienie gestapo, które było miejscem kaźni wielu tysięcy ludzi w czasie II wojny światowej. Dzisiaj miejsce to przypomina o tragicznych losach krakowian – ofiar niemieckiego, sowieckiego i PRL-owskiego aparatu represji.
- Apteka pod Orłem – oryginalny budynek apteki podczas II wojny światowej znajdował się w getcie krakowskim, dzisiaj poświęcony jest osobie Tadeusza Pankiewicza – człowieka, który ryzykował własnym życiem, pomagając swoim żydowskim sąsiadom.
- Fabryka Emalia Oscara Schindlera – właścicielem Deutsche Emailwarenfabrik był Oscar Schindler, który w czasie II wojny światowej uratował życie tysiącu osobom. Historię tego miejsca przedstawił Steven Spielberg w filmie Lista Schindlera.
- Stara Synagoga – w tej najstarszej z zachowanych w Polsce synagog wystawione są przedmioty żydowskiej sztuki obrzędowej. Prezentowane są one w trzech grupach tematycznych – synagoga, święta i obrzędy doroczne, życie prywatne.
Trasa nr 2: Wyjątkowy Kraków
Ta trasa przeznaczona jest głównie dla tych, którzy szukają innego oblicza Krakowa. Na tej trasie można poznać najciekawsze lokalne tradycje i zwyczaje – dowiedzieć się, kim był Lajkonik i skąd wzięła się tradycja jego harców, a także poznać historię narodzin Nowej Huty – miasta idealnego klasy pracującej.
Trasa obejmuje cztery oddziały Muzeum:
- Pałac Krzysztofory – jeden z najpiękniejszych i najokazalszych pałaców miejskich w Krakowie. W pomieszczeniach na parterze organizowane są wystawy czasowe, a w jednej z komnat na piętrze podziwiać można dzieło włoskiego rzeźbiarza Baltazara Fontany – stiuk sufitowy Strącenie Faetona z ok. 1700 r.
- Ulica Pomorska – tu znajdowało się więzienie gestapo, które było miejscem kaźni wielu tysięcy ludzi w czasie II wojny światowej. Dzisiaj miejsce to przypomina o tragicznych losach krakowian – ofiar niemieckiego, sowieckiego i PRL-owskiego aparatu represji.
- Dom Zwierzyniecki – znajdujący się w urokliwej dzielnicy Krakowa, u stóp salwatorskiego wzgórza, oddział MHK przyciąga niepowtarzalnym klimatem dawnego zwierzynieckiego przedmieścia.
- Dzieje Nowej Huty – w tej najmłodszej dzielnicy Krakowa zobaczyć można wiele ciekawych przykładów socrealistycznej architektury. Oddział MHK gromadzi zaś wszelkie pamiątki związane z Nową Hutą, zarówno z czasów obecnych, jak i sprzed okresu budowy kombinatu i nowej dzielnicy mieszkaniowej.
Trasa nr 3: Średniowieczny Kraków
Niech rower zostanie twoim wehikułem czasu, który zabierze cię w podróż szlakami średniowiecznego miasta. Poznaj mroczne tajemnice oraz historie plag i najazdów. Przekonaj się, jak przed wiekami toczyło się życie w Krakowie, mieście zaludnionym przez królów, kupców i żaków.
Trasa obejmuje cztery odziały Muzeum:
- Barbakan i Mury Obronne – zabytki średniowiecznej fortyfikacji miejskiej pokazują, jak dawniej wyglądały obwarowania Krakowa. Aktualnie jest to miejsce pokazów walk rycerskich i tańców dworskich.
- Wieża Ratuszowa – niezwykłe wrażenie robi panorama starego miasta oglądana z Wieży Ratuszowej, dawnego symbolu władzy politycznej i ekonomicznej miasta.
- Kamienica Hipolitów – śladami kota Hipolita, mieszkańca kamienicy, można zgłębiać zakamarki i poznawać tajemnice typowego domu mieszczańskiego.
- Podziemia Rynku – multimedialne widowisko porywa widza w podróż w czasie, podczas której można nie tylko zobaczyć, ale też dotknąć historii początków legendarnego miasta.
Dzięki współpracy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i wypożyczalni rowerowej Cool Tour Company każdy zwiedzający ma możliwość wypożyczenia rowerów przy ul. Grodzkiej 2 codziennie w godz. 9.30–20.00.
Rowerzyści mogą również skorzystać z usługi przewodnika, który poprowadzi ich zgodnie ze ścieżką wybranej trasy. Przewodnika należy zarezerwować minimum 24 godziny przed wycieczką.
Muzeum na rowerze
Od 1 maja 2015 roku
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa