Od 5 do 28 grudnia 2009 roku w warszawskiej przestrzeni byłej Galerii ZAR – Pasaż Italia będzie można oglądać wystawę prac powstałych podczas pierwszej edycji Warszawskiego Pleneru Wielokulturowego. Prace prezentowane na wystawie powstały w ramach projektu interdyscyplinarnego Warszawskiego Pleneru Wielokulturowego, odbywającego się jesienią 2009 roku, podczas którego prace stworzyło osiemnastu artystów reprezentujących różne kultury, mieszkających obecnie w Warszawie. Sam projekt pleneru miejskiego zrodził się w obrębie działań portalu Kontynent Warszawa – Warszawa Wielu Kultur, którego założeniem jest promocja wielokulturowości w stolicy, m.in. poprzez działania kulturalno-artystyczne.
Warszawa wydaje się miastem o wyjątkowo niespójnej opinii – co do atmosfery, mieszkańców, wyglądu architektonicznego, ogólnego układu przestrzeni czy jej zagospodarowania. Wielu dużym miastom, zwłaszcza stolicom, przypisuje się stereotypowe (słuszne czy niesłuszne) określenia ułatwiające odniesienie się do nich odwiedzającym je turystom, ale też ich mieszkańcom. Paryż stolicą mody, Nowy Jork miastem awangardy i indywidualistów, Tokio miastem pracoholików…
A Warszawa? Trudno raczej wytypować powszechnie utrwalone, szybkie skojarzenie. Może poza takim, że jest to miasto brzydkie. Problem w tym, że estetyka jest kwestią bardzo względną i gdy część mieszkańców i turystów stwierdzi, że jest tu brzydko i nudno, pozostali będą mieć przeciwstawną opinię. Wielość i różnorakość opinii była jednym z impulsów do stworzenia projektu artystycznego, w którym ta różnorodność mogłaby mieć odbicie – dwudziestu artystów zajmujących się sztukami wizualnymi w swoich pracach o Warszawie wypowiada się o niej jako miejscu, w którym mieszkają i tworzą, z którym wiążą różne emocje i doświadczenia, w którym stają też w roli osoby z zewnątrz – reprezentując różne kultury, z którymi są związani.
Artyści, reprezentując różne kultury, nadają swoim pracom kolejny wymiar. Na indywidualny odbiór konkretnej przestrzeni i jej ocenę kultura może w mniej lub bardziej znaczący sposób wywierać wpływ, choć wpływ ten niekoniecznie od razu musi być uświadomiony. Konfrontacja z inną, zwłaszcza wyraźnie inną kulturą, może przewartościować to, co jest zwykłe, a co zaskakujące, warte uwagi. Kultura może okazać się jednym z kluczy do interpretacji wyboru takich a nie innych obiektów czy zdarzeń w Warszawie jako tematu poszczególnych prac. Zaś odbiorca może nabudować kolejną warstwę interpretacji używając kolejnego klucza, jakim może być kultura (czy kultury), w której z kolei zanurzony jest on sam.
Artyści biorący udział w projekcie:
* Orwa Abu Turabe (Syria): malarstwo * Tinatin Botchorishvili (Gruzja): fotografia * Aleksander Chochlow (Rosja): malarstwo/technika własna * Kunal Chokshi (Indie): fotografia * Minh Dam (Wietnam): malarstwo/fotografia * Loi Hong Diep (Wietnam): malarstwo * Linas Domarackas (Litwa): malarstwo * Lourdes Estrada (Meksyk): malarstwo * Benoit le Gros (Togo): fotografia * Iryna Harasym (Ukraina): malarstwo * Tobia Taddele Gebre Hiwot (Etiopia): malarstwo * Razvi Hussaini (Indie): malarstwo * Gamid Ibadullayev (Azerbejdżan): fotografia/technika własna * America Martin (Meksyk/USA): fotografia * Ivo Nikić (Serbia/Polska): malarstwo/technika własna * Lude Reno (Martynika Francuska): wideo * Katia Sokołowa-Zyzak (Rosja): malarstwo * Mania Zyzak (Rosja): fotografia
wystawa czynna: 5-28 grudnia 2009
5-21 grudnia: od wtorku do niedzieli w godz. 14.00-20.00
22-27 grudnia: na życzenie, kontakt: kontynent@kontynent.waw.pl
28 grudnia: finisaż wystawy, czynne w godz. 14.00-20.00
PASAŻ ITALIA
przestrzeń byłej Galerii ZAR, ul. Nowy Świat 21, w podwórzu