Biuro Literackie oraz Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na wieczór autorski Zbigniewa Macheja, poety, tłumacza, dyrektora Polskiego Instytutu w Bratysławie, który odbędzie się w środę, 21 września, o godzinie 18:00, w księgarni Biura Literackiego mieszczącego się we wrocławskiej Mediatece przy Placu Teatralnym.
W trakcie spotkania zaprezentowana zostanie książka "Wspomnienia z poezji nowoczesnej" wydana w tym roku przez Biuro Literackie.
Wybrane opinie na temat twórczości Zbigniewa Macheja:
Twórczość Macheja należy do najciekawszych zjawisk w naszej poezji.
Tomasz Majeran.
Jeden z nielicznych poetów, którzy potrafią zmieścić humor w liryce.
Tadeusz Różewicz.
W poezji Zbigniewa Macheja lubię jej erotyzm (u niego fundament liryki miłosnej) i humorystykę metafizyki, której poetyckim protoplastą mógłby być dla Macheja ksiądz Józef Baka, twórczo odkrywany przez niego w wyrafinowany sposób, z humorem (i z czułością) przywoływany od dawna.
Henryk Bereza
Czytając wiersze Zbigniewa Macheja doświadczam uczucia jakiejś elementarnej komunikacji, jakiegoś naturalnego zrozumienia. Świat poezji autora nie jest tajemniczą świątynią, do której wejścia strzegą: hermetyczna metafora i pogmatwany sens. Nie jest to jednak również poezja "szybkiej obsługi", będąca rupieciarnią doraźnych obserwacji i, na ogół miałkich przemyśleń.
Poezja Macheja posiada wyraźnie wyczuwalne i rozpoznawalne drugie dno, ukryty wymiar. W ten drugi wymiar droga wiedzie zawsze przez zmysłowy konkret, przez codzienność, której poeta jest wnikliwym obserwatorem i nieustępliwym eksploratorem. Poezję Machej a cechuje namiętne przylgnięcie do codzienności, do jej tandety, szarzyzny, jałowości.
Grzegorz Kociuba