Podobnie jak przed rokiem również i w te wakacje załoga Biura Literackiego opuści Wrocław, aby towarzyszyć miłośnikom literatury w czasie ich letnich wojaży. W lipcu, sierpniu i wrześniu autorów oraz organizatorów festiwalu Port Literacki będzie można spotkać nad morzem w Kołobrzegu i Gdańsku, a także w górach w Stroniu Śląskim.
Te trzy wydarzenia to także pożegnanie z obecną nazwą festiwalu, który przyjmie nową formułę. Podczas wakacyjnych edycji nie zabraknie koncertów (Pustek, Trupa Trupa i muzycznej niespodzianki, legendarnego zespołu reaktywowanego po 25 latach na jeden koncert), nowych książek, wydarzeń dla dzieci z udziałem najważniejszych autorów Biura oraz zagranicznych gości. W ramach Wolnej plaży, rynku i stacji poetów będą mogli wystąpić również twórcy przed debiutem książkowym.
W każdym ze wspomnianych miejsc powstanie na trzy dni Miasteczko Literackie. W Kołobrzegu od 7 do 9 lipca przy Pomniku Zaślubin Polski z Morzem na Bulwarze im. Jana Szymańskiego. W Gdańsku między 18 a 20 sierpnia na rynku i ulicy Długi Targ w pobliżu Pomnika Neptuna. W Stroniu Śląskim Miasteczko ulokowane zostanie w byłej stacji PKP przy ulicy Kościuszki 18 w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury.
W Miasteczkach oprócz sceny, na której odbywać się będą czytania i koncerty, wyłoniona zostanie specjalna strefa literackich zabaw dla dzieci. Ponadto pojawi się ciekawie zaaranżowana księgarnia z blisko 200 tytułami w wyjątkowo atrakcyjnych cenach oraz kawiarenka, gdzie na dużym ekranie zaplanowane zostały projekcje filmów, literackich etiud i archiwalnych programów z dwudziestolecia festiwalu.
Jednymi z głównych bohaterów będą autorzy przed debiutem książkowym biorący udział w 10. edycji projektu Połów. Wolna plaża (w Kołobrzegu), rynek (w Gdańsku) i stacja poetów (w Stroniu Śląskim) wzorowane na podobnych czytaniach, jakie miały miejsce przed rokiem na wrocławskim rynku, tym razem odbędą się na głównej Portowej scenie. Autorzy najciekawszych utworów i czytań mogą liczyć na pracę z redaktorami Biura Literackiego, a ich zestawy wierszy trafią do piątego już almanachu prezentującego interesujących twórców przed debiutem. W Kołobrzegu i Gdańsku codziennie przed głównymi wydarzeniami scena oddana zostanie także do dyspozycji lokalnych twórców oraz każdego, kto wrzuci swój tekst do Skrzynek na wiersze, rozlokowanych w różnych miejscach obu miast.
Wakacyjne Porty to również propozycja dla najmłodszych czytelników z udziałem Kazia Sponge’a, Anny Makowskiej-Kowalczyk i Marcina Sosińskiego, którzy podobnie jak podczas 20. Portu Literackiego przedstawią Przedszkolny sen Marianki Jacka Podsiadły. Ponadto książkę Przygody przyrody zaprezentują jej twórcy: Zbigniew Machej i autor ilustracji Tomasz Broda. Być może zbiór opowieści pt. Siedem pierwszych przygód Rozalii Grozy przygotuje Justyna Bargielska.
W formie wystawy i publikacji pojawią się wiersze dla dzieci autorstwa: Wojciecha Bonowicza, Darka Foksa, Jerzego Jarniewcza, Bogusława Kierca, Zbigniewa Macheja, Joanny Mueller, Anny Podczaszy, Bohdana Zadury i Filipa Zawady, zilustrowane przez: Tomasza Brodę, Marię Ekier, Piotra Fąfrowicza, Martę Ignerską, Ewę Kozyrę-Pawlak, Daniela de Latoura, Krystynę Lipkę-Sztarbałło, Joannę Olech, Zuzannę Orlińską, Joannę Rusinek, Annę Sędziwy i Mariannę Sztymę.
Jak Joanna Olech widzi wiersz Darka Foksa? Jak Marta Ignerska wyobraża sobie bojaki? Jaka pchła skakać będzie w wierszu Zbigniewa Macheja dzięki pracom Ewy Kozyry-Pawlak? Jak nadmierny apetyt Bohdana Zadury okiełzna Joanna Rusinek? Jak wyglądać będzie ołowiany żołnierzyk Jerzego Jarniewicza według Tomasza Brody? Takich poetycko-ilustracyjnych duetów we współczesnej polskiej literaturze jeszcze nie było.
W Kołobrzegu przez kilka lat odbywały się poetyckie Połowy. Tu nagrody w projekcie odbierali m.in. Łukasz Jarosz, Julia Szychowiak i Sławomir Elsner. 8 lipca w ramach spotkania „Debiuty z Biura” można będzie posłuchać nowych wierszy Szymona Słomczyńskiego i Julii Szychowiak, a także po raz pierwszy Bronki Nowickiej, która jest osiemnastym debiutantem wprowadzanym w ostatnich latach do literatury polskiej przez Biuro Literackie.
Gośćmi zagranicznymi wakacyjnych Portów będą rosyjscy poeci Igor Biełow i Demian Kudriawcew, których wiersze znalazły się w antologii Radio Swoboda. Spotkanie w Gdańsku to pierwsza prezentacja tej książki. Autorem wyboru i przekładów jest Zbigniew Dmitroca. Obok wspomnianych twórców w antologii zamieszczone są utwory: Jeleny Fanajłowej, Linor Goralik, Wiaczesława Kuprijanowa, Lwa Oborina, Marii Stepanowej, Wiery Połozkowej, Igora Pomierancewa, Andrieja Rodionowa i Dmitrija Wodennikowa. Spotkanie poprowadzi Marek Radziwon.
W każdym z miejsc prezentowane będą premierowe tomy oraz antologia 100 wierszy polskich stosownej długości z udziałem m.in. Justyny Bargielskiej, Romana Honeta, Jerzego Jarniewicza, Krzysztofa Jaworskiego, Ryszarda Krynickiego, Grzegorza Kwiatkowskiego, Zbigniewa Macheja, Marcina Sendeckiego, Andrzeja Sosnowskiego, Dariusza Sośnickiego, Marty Podgórnik, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego i Bohdana Zadury.
Dopełnieniem wydarzeń będą koncerty: w Kołobrzegu wystąpią Pustki, w Gdańsku Trupa Trupa, a w Stroniu Śląskim zespół, który reaktywuje się po 25 latach tylko na jeden koncert – na wydarzenie kończące szesnaście lat działań pod nazwą Port Literacki. Imprezy realizowane są przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu, Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim oraz Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.
Wakacyjne Porty Literackie
Od 7 do 9 lipca w Kołobrzegu
Od 18 do 20 sierpnia w Gdańsku
Około 26 września w Stroniu Śląskim
Biuro Literackie