Gliwicki Teatr Muzyczny zaprasza na Spotkania z kulturą żydowską 11 i 12 lipca.
11 lipca o godz. 18.00 w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach odbędzie się sens filmowy Kabaretu Śmierci. Jest to wojenna opowieść o artystach żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni – twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej. Przed hitlerowskim aparatem represji bronią się za pomocą żartu, kabaretowych skeczy, spektakli, piosenek, koncertów. Organizują je w obozach koncentracyjnych i gettach. W serii fabularnie inscenizowanych epizodów będących wierną rekonstrukcją faktów będzie można śledzić jak muzyka, skecz i żydowski szmonces stają się bronią w bitwie o podtrzymanie woli życia i ducha oporu zarówno w grających artystach, jak i tych, którzy ich występy oglądają, wycieńczonych katorżniczą pracą i głodem współwięźniach.
Grałem o życie – mówi jeden z bohaterów filmu, streszczając w krótkim zdaniu istotę tego, czym były jego występy przed komendantem obozu koncentracyjnego. – Grałem tym, którzy rozstrzeliwali, i grałem tym, którzy byli rozstrzeliwani.
Symbolicznym przewodnikiem po świecie obozowych kabareciarzy, gwiazd wiedeńskich i warszawskich scen, aktorów, muzyków i popularnych przed wojną filmowców jest legendarna postać getta warszawskiego – uliczny błazen Rubinstein. W filmowej podróży będzie można dotrzeć do warszawskiego getta, obozów w Kurowicach, Jaktorowie, Buchenwaldzie, Theresienstadt, Auschwitz, Ravensbruck.
Również 11 lipca o godz. 20.00 odbędzie się koncert muzyki klezmerskiej Mojše Band ze Słowacji. Artyści interpretują różne rodzaje żydowskiej muzyki i starają się ją zaprezentować w sposób jak najbardziej autentyczny, łącząc tradycję ze współczesnymi stylami muzycznymi z całego świata. Mojśe Band gra głównie stare piosenki żydowskie ze Słowacji, zakorzenione w tamtejszym folklorze. Muzycy Mojśe Band wzbogacają tradycję o takie brzmienia jak chanson, etno, world music, jazz.
12 lipca będzie można obejrzeć Wypełnić pustkę. Film wyreżyserowany przez Ramę Burshtein stanowi dogłębną analizę najintymniejszych zakamarków życia chasydzkiej rodziny. Główną bohaterką jest pochodząca z ortodoksyjnej żydowskiej rodziny osiemnastoletnia Shira, która po stracie starszej siostry musi od nowa odszukać swoje miejsce w społeczności. Historia Shiry przypomina życie Elizabeth Bennet z kart powieści Jane Austen, która, podobnie jak ona, egzystuje wśród sztywnych reguł i wielowiekowej tradycji.
12 lipca o godz. 19.00 organizatorzy zapraszają na koncert pieśni żydowskich Sekretny ogród. Autorka projektu, aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej i jednocześnie wokalistka Marta Gzowska-Sawicka postanowiła przybliżyć widzom bogactwo treści i gatunków pieśni żydowskich. Dlatego też dokonała rzeczy znakomitej, tworząc polskie przekłady tekstów, które do tej pory wykonywane były tylko w językach jidysz, hebrajskim i ladino. Do udziału w projekcie aktorka zaprosiła znakomitych muzyków.
Spotkania z kulturą żydowską
11 i 12 lipca 2015 roku
Teatr Victoria
Gliwicki Teatr Muzyczny
Gliwice