8 grudnia 2009 roku o godz. 18.30 w Fundacji Atelier w Warszawie odbędzie się czwarty z cyklu autorskich wykładów Moniki Małkowskiej na temat mody, obyczaju, kultury i feminizmu.
Wykłady są poświęcone temu, kto, kiedy i dlaczego wprowadzał ubraniowe innowacje; które zjawiska mody są najtrwalsze; co je zainspirowało, sprowokowało, wywołało; które przetrwały do dziś. Wszystko to w serii zatytułowanej Co nam zostało z tych lat. Czyli – parada modowych matuzalemów w nowoczesnej oprawie.
Wykład czwarty: Dwudziestolecie międzywojenne, epoka art déco: sukienki ze skosów z asymetrycznym dołm (M.Vionnet), spodnie i piżamy wyjściowe, trencz, kardigan, koszulka marynarska (Chanel), stroje sportowe z logo firmy (Patou), sukienki-patchworki (S. Delonay)
Monika Małkowska – absolwentka warszawskiej ASP (dyplom 1975 r. na Wydziale Grafiki Warsztatowej). Krytyk sztuki i publicystka zainteresowana różnymi obliczami kultury wysokiej i popularnej. Pisze do prasy codziennej (od 1994 r. związana etatowo z Rzeczpospolitą) i branżowych periodyków (obecnie do Sztuki.pl i Werandy). Od połowy lat 80. zajmuje się modą – projektowaniem, poradnictwem i historią stroju. Ciekawi ją też styl życia i obyczajowość, dziedziny nierozerwalnie związane z ubiorem. Poza tym, zajmuje się komiksem oraz literaturą piękną. Od 20 lat współpracuje z radiem (I, II, III program oraz Tok FM) i TVP (od czterech lat – z TVP Kultura). Wykładała w Europejskiej Akademii Sztuk i Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Wańkowicza. Prowadzi blog Jedno oko.