5 października o godz. 16:30 w Muzeum Regionalnym "Dom Grecki" w Myślenicach przy ulicy Sobieskiego 3 odbędzie się wykład dr Antoniny Sebesty, pracownika naukowego Akademii Pedagogicznej /Instytut Filozofii i Socjologii/ w Krakowie zatytułowany “Sacrum a przyroda” – “Jan Paweł II o etyce środowiskowej”.
W chrześcijaństwie egzystują obok siebie dwa podejścia do środowiska: benedyktyńskie i franciszkańskie. Pierwsze wyraża imperatyw etyczny: bądź dobrym gospodarzem Ziemi, drugie: miłuj wszelkie stworzenie. Jan Paweł II starał się oba połączyć.
Przedmiotem etyki środowiskowej (ekoetyki), której ukonstytuowanie zbiega się w czasie z rozpoczęciem pontyfikatu Jana Pawła II, są wartości, normy i imperatywy jakie realizuje człowiek w relacjach ze światem przyrody.
Papież na problemy ekologiczne patrzył z perspektywy etycznej. Uważał bowiem, że degradacja środowiska implikuje degradację moralną. Stanowisko Jana Pawła II można nazwać teocentryzmem. Bóg jest bowiem w tej koncepcji ostateczną racją zachowań człowieka. Zarówno na osobę ludzką jak i środowisko Jan Paweł II zawsze patrzy w relacji do Boga-Stwórcy. Uznaje, że dobro świata stworzonego przez Boga wykracza poza to co jest użyteczne dla człowieka. Fundamentem na którym mamy budować stosunek do środowiska jest szacunek dla Boga jako jego twórcy.
Ilustracją do wykładu będzie aktualna wystawa odbywająca się w salach Muzeum zatyt.”Dzika Polska”- fotografia przyrodnicza.
Wykład odbędzie się jako drugi w II edycji Myślenickich Konfrontacji Kulturalno-Naukowych. Konfrontacje są organizowane przez Muzeum Regionalne “Dom Grecki” i artystę grafika Rafała Zalubowskiego.